Abdestsiz olarak cep telefonundan Kur’an okunur mu?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Soru: Abdestsiz olarak cep telefonlarına yüklediğimiz Kur’an-ı Kerim programlarından Kur’an okumamızda ve yine abdestsiz olarak Kur’an yüklü bu telefonları elimizde tutmamızda bir mahzur var mıdır?

Cevap: Cep telefonlarına yüklenen Kur’an, Mushaf gibi değildir. Kur’an-ı Kerim’de, “Ona tertemiz (abdestli) olanlardan başkası dokunamaz.” (Vâkıa Suresi, 56/79) buyrulmaktadır. Buna göre Kur’an’ı Kerim’i (içinde Kur’an metni yazılı Mushaf’ı) abdestsiz ellemek caiz değildir. Yine diğer dini kitaplarda bulunan ayetlere de abdestsiz el sürülmez. Fakat cünüp olmamak şartıyla, abdestsiz olarak Kur’an’a el sürmeden bakarak veya ezberden Kur’an okumakta bir beis yoktur.

Buna göre içinde Kur’an yüklü cep telefonuyla tuvalete girmekte veya abdestsiz olarak bu telefona bakarak Kur’an okumakta bir sakınca yoktur.  Bununla birlikte her halükarda Kur’an okurken abdestli bulunmak müstehaptır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|133|Yoksa siz, Yakub'a ölümün gelip çatışına tanıklar mıydınız? Hani, oğullarına şunu sormuştu: "Benden sonra neye ibadet edeceksiniz?" Cevapları şu olmuştu: "Senin ilahına, ataların İbrahim'in, İsmail'in, İshak'ın ilahına, tek ve biricik olan ilaha kulluk edeceğiz; biz yalnız O'na teslim olanlarız."
Sura 2