Abiye ve transparan elbise üretmek ve satmak caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Abiye, bayanların özel gecelerde ve programlarda giydikleri elbise; transparan ise içini gösteren, şeffaf giysi demektir.

Haram bir malı satmak da haramdır. Abiye ve transparanın malzemesi haram değildir fakat bunlar -her ne kadar ev içinde giyilirse de- genelde alınış maksadı özel geceler ve özel programlarda giymektir. Böylece hem günah işlenir hem de günaha sebebiyet verilir. Dolayısıyla, her ne kadar aslen ibaha kaidesinden yola çıkarak bunların malzemesine haram denilemese ve satışında da hukuken bir mahzur yok gibi dursa da, hem genel kullanılış alanları hem de üretim ve alım satımıyla meşgul olanlardaki olumsuz tesirleri nazara alındığında en azından mekruhluk oluşturacağı kanaati hâsıl olur. İnsan bunları üretirken, giysinin planını vs. yaptığı esnada iradi olarak olumsuz şeyleri hayal edecektir ki bu da caiz değildir. Bu yüzden ne alım satımını ne de üretimini bilhassa erkeklere tavsiye etmeyiz. Bayan iç çamaşırı satımında da aynı şeyler düşünülebilir. “Ben mutlaka bu işleri yapmak zorundayım” diyorsanız, üretim, alım ve satımda bayanların çalıştırılmasını düşünülebilirsiniz. Fakat böyle de olsa içimize sinmediğini belirtmek isteriz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

30|27|Yaratmaya ilk başlayan/yaratılanları ilk yaratan O'dur. Sonra onları çevirip yeniden yaratacaktır. Bu O'nun için çok da kolaydır. Göklerde ve yerde en yüce örnekler/en yüce sıfatlar O'nundur. O'dur Azîz, O'dur Hakîm...
Sura 30