Adak kurban için belli bir vakit var mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: 2000 yılında bir trafik kazası geçirdim ve ceza evine girdim. Cezaevinden çıkarsam kurban keseceğim diye adak adadım fakat kazadan dolayı borçlandım ve bundan dolayı adaklarımı kesemedim. Kendimi hep bir yük altında hissediyorum. Adağın geç yerine getirilmesinde herhangi bir sakınca var mıdır?

 Adağın hem muayyen bir vakti vardır hem de yoktur. Yani siz  adağınızı belli bir zaman içinde yerine getirmek üzere adadıysanız, o zamanda adağı yerine getirmek vacip olur. Ancak mutlak olarak hiçbir zaman kaydı belirtmeden adakta bulunduysanız, herhangi bir zamanda bu adağı yerine getirebilirsiniz.

Siz adağı cezaevinden çıkmaya bağlayıp cezaevinden çıktıktan sonrası için bir zaman belirtmediyseniz, istediğiniz bir zamanda bu adağı yerine getirirsiniz. Ancak, bu adağınızı çok geciktirmeden imkânlarınız elverdiğinde bir an önce keserseniz, böyle bir mesuliyetten de kurtulmuş olursunuz. Çünkü böyle bir adağı yerine getirmek vaciptir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

41|33|Allah'a çağırıp/yakarıp hayra ve barışa yönelik iş yapan ve "Ben, Müslümanlardanım/Allah'a teslim olanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır?!
Sura 41