Âdeti geciktirmek için hap kullanmak câiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Âdeti geciktirmek için ilaç kullanmaya cevaz verenler olsa da biz Allah’ın yarattığı fıtrata müdahale edilmemesini tavsiye ediyor ve her ne sebeple olursa olsun âdeti geciktirmek için ilaç kullanmayı doğru bulmuyoruz. Bazı kadınlarda bu ilaçların yan etkisi söz konusu olmasa da –yapılan araştırmalara göre- genellikle kadınlarda olumsuz tesirleri görülmekte ve vücudun normal seyri değişmektedir. Âdet günlerinde, rahim duvarının iç kısmının dökülmesiyle biriken kirli kan dışarı atılmaktadır. Bu faaliyetle, vücut dinlenir, sıhhat kazanır ve anne rahmi doğuma hazırlanır. Âdet geciktirici ilaçlarla bu döküntünün oluşmasına ve kirli kanın rahimde toplanmasına mâni olunuyorsa da yine de fıtrî bir temizliğin önüne geçiliyor demektir. Bu yüzden, âdet geciktirmek için ilaç kullanılması tavsiye edilmemiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu da bu ilaçları kullanmayı tavsiye etmeyen merciler arasındadır.

Bununla beraber, hac ve umrede Kurban bayramı günlerinde yapılan ziyaret tavafı farzdır ve bir rükündür. Arafatta vakfe, hayız hâlinde yapılabilirse de Kâbe’yi tavaf yapılamamaktadır. Bugünkü şartlarda âdetten çıkmak için orada beklemek de çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla Kâbe’yi tavafa denk gelen âdet günlerini geciktirmekte bir zaruret oluşmaktadır. İşte bu noktada Din İşleri Yüksek Kurulu, böyle bir geciktirme için fetva vermiştir.[1] Zaruret hâlinde bu fetvaya göre hareket edilebilir.


[1] http://www.diyanet.gov.tr/turkish/DIYANET/avrupa/2004avrupa/ocak/38.html

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

6|100|Allah'a bir de cinleri/gözle görülmeyen yaratıkları ortak koştular. Oysaki, onları O yaratmıştır. Bilgisizce O'na oğullar ve kızlar isnat etme saçmalığını gösterdiler. Şanı yücedir O'nun! Onların nitelemelerinin ötesindedir O!
Sura 6