Allah’ın (c.c) Hz. Musa’ya elindekini bildiği halde asasını sorması ve Hz. Musa’nın (a.s) burada sözü uzatmasının hikmeti ne olabilir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Ey Musa! Sağ elindeki o şey nedir? Âsâ değil mi? (Taha suresi, 20/17). Bu sorudan maksat, konuyu daha iyi anlatmak ve kuru ağacın yılana çevrilmesiyle meydana gelecek olan, Allah’ın harikulade sanatına dikkat çekmek ve uyarıda bulunmaktır. Ta ki, o engin kudret ve büyük mucize Musa’ya apaçık görünsün. İbn Kesir şöyle der: “Yüce Allah bunu Musa’ya açıklama yoluyla söyledi. Yani, sağ elinde bulunan o şey, bildiğin bastonun değil mi? Şimdi onunla ne yapacağız, göreceksin.” (Muhtasar-ı İbn Kesîr, 2/472).

“O asamdır,” dedi, “üzerine dayanırım, onunla da­varlarıma yaprak çırparım, ayrıca onunla daha birçok ihtiyacımı gideririm.” (Taha Suresi, 20/18).

Tefsirciler şöyle der: Hazreti Musa’nın,”O, bastonumdur” demesi yeterli idi. Fakat o, cevabı uzattı. Çünkü bu makam bast makamıdır. Çünkü Rabbi onunla vasıtasız olarak konuşmaktadır. Allah’ın hitabından aldığı zevkin artması için cevabı uzatmak istedi. Sevgilinin sözü ruhu dinlendirici ve zorlukları gidericidir. (Sabuni, Safvetü’t Tefasir, Ensar Neşriyat, 4/20).

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

82|3|Denizler fışkırtıldığı zaman,
Sura 82