Banka çekilen krediyi affetmişse ne yapılmalıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Annem, teyzemin oğluna vermek için bankadan dört bin lira kredi çekti. Paranın hepsini yeğenine verdi. Yeğeni de parayı alıp altıyüz lira taksitler halinde anneme borcunu ödemeye başladı ve şu an iki bin lirasını ödemiş bulunuyor. Annem vefat etti ve banka annem öldüğünden dolayı borcun kalan iki bin lirasını affetti. Şimdi ben teyzemin oğlundan bu iki bin lirayı taksit taksit alsam haram olur mu?

Anneniz, yeğeni adına vekaleten kredi çekmiş. Burada yeğen asıl, teyze vekildir. Bağışlanan kısım da asla bağışlanmış demektir. Dolayısıyla paranın asılda yani yeğende kalması gerekir.

Ayrıca iki hususu daha belirtelim:

Birincisi, işin başında bir mahzur söz konusudur. O da faizli bankadan kredi çekilmesidir. Bundan dolayı bir günah işlenmiş oluyor. Tevbe istiğfar gerekir.

İkincisi, her ne kadar banka size iki bin lirayı bağışlamışsa da faizli bir sistemin ve müessesenin hediyesi olduğundan dolayı bu parayı kullanmak en hafif ifadesiyle sakıncalıdır. Teyzenizin oğlu eğer çok muhtaç durumdaysa kendisi için kullanıp kullanmayacağını kendisine bırakalım. Muhtaç ve fakir durumda değilse, bankanın yüklemiş olduğu faiz borcunu iki bin liranın içinden çıkarsın, geriye kalan parayı kullanmasın ve bir hayır müessesesinin vergisini ödemede harcasın. Kendi vergilerini ödemede de kullanabilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

3|48|Ona Kitap'ı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğretecek.
Sura 3