Başkalarına karşı kötü sözler sarf etmek veya onlar için kötü duygular içinde olmak kul hakkına girer mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Kişinin başkalarını eliyle, diliyle veya başka şekilde rahatsız etmesi elbette kul hakkına girer. Çünkü bizler hiçbirimiz başkalarının diliyle bizi rahatsız etmesini istemeyiz. Evet, başkalarının hakkına girmek, ona maddi zarar vermekle olabileceği gibi manevi yönden de olabilir. Yani birilerinin onurunu kırıcı, onu aşağılayıcı, ona hakaret içeren veya haksız yere onun aleyhinde söylenilen sözler o kişinin hakkını ihlal mahiyeti taşır. Böylece bir kul hakkı ortaya çıkar.

Fakat başkalarına karşı kötü duygular beslemek meselesi biraz daha farklıdır. Çünkü bizler her zaman duygularımızı kontrol edemeyebiliriz. Ancak yine de bizlerin aklımızdan geçen düşüncelere de sahip olmamız, bu şekilde kötü duygularla zihnimizi kirletmememiz en güzelidir. Dolayısıyla içimizdeki kötü duyguların ona bir zararı olmadıkça bir kul hakkı olmayabilir. Fakat bu, bir Müslüman’a yakışan hal değildir. Kaldı ki, içerde beslenen duyguların zamanla fiiliyata dökülmesi de an meselesidir. Zira insan şuuraltının çocuğudur. İçinde ne varsa, dışarı onu sızdırır, ona göre hareket eder.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

60|1|Ey iman sahipleri! Düşmanımı ve düşmanınızı dostlar yerine tutmayın! Onlar, size Hak'tan geleni inkâr ettikleri, Rabbiniz Allah'a inandığınız için Peygamber'i ve sizi yurdunuzdan çıkardıkları halde, siz onlara sevgi sunuyorsunuz. Benim yolumda gayret sarf etmek, benim hoşnutluğumu kazanmak için seferber olduğunuz halde, içinizde onlara sevgi gizliyorsunuz. Sizin gizlediğinizi de açığa vurduğunuzu da en iyi ben bilirim. Sizden kim bunu yaparsa denge yolundan sapmış olur.
Sura 60