Başlık parası caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Dinimize göre evlenecek olan bir erkeğin, evleneceği kadına vermesi mecbur olan mal/para sadece mehirdir. Bunun dışında dinimiz evlenecek olan fertlere evlilik öncesi maddî bir zorunluluk yüklememiştir. Kadına verilen bu mehir, sadece kadının hakkıdır. Babası bile mehir üzerinde herhangi bir tasarruf yetkisine sahip değildir.

Mehir dışında bazı yörelerde evlenecek kızın ailesi tarafından başlık parası adı altında istenen para veya mal, dinimizde yoktur. Bazı yörelerde “ağırlık” veya “kalın” adı verilen bu uygulama, kolaylaştırılması gereken nikâhı ve evlilikleri iyice zorlaştırmaktadır. Zaten evliliğin kendisi ciddi bir yük getirmekte iken bir de bu yüke ilave olarak kız ailesinden gelen maddî talepler evliliği iyice zora sokmakta ve evlilik çağındaki genç erkek ve kızlar, daha geç evlenmek zorunda kalmaktadırlar. Oysa Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem): خَيْرُ النِّكَاحِ أَيْسَرُهُ “Nikâhın en hayırlısı, en kolay olanıdır.”[1] buyurmuşlardır. Dolayısıyla ister başlık parası isterse başka âdet ve geleneklerde olan maddî taleplerle evlilik zorlaştırılmamalıdır. Bu yönüyle babanın kendi hesabına erkekten talep ettiği ve kızın maddî karşılığı demek olan “başlık parası”, helâl bir kazanç değildir. İslâmî ve insanî açıdan vicdanlara hoş gelmemektedir. Kızını yetiştirmiş olan bir baba bunun mükâfatını dünyada insanlardan değil ahirette Allah’tan beklemelidir.


[1] Buhârî, nikâh 31.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|176|Fetva istiyorlar senden. De ki: "Allah size, ana-babasız ve çocuksuz kişi hakkında şöyle fetva veriyor: 'Çocuğu olmayan, bir kız kardeşi bulunan kişi öldüğünde, onun terekesinin yarısı kız kardeşindir. Böyle bir kişi, çocuğu olmayan kız kardeşi öldüğünde, onun terekesinin tamamına mirasçı olur. Eğer ölenin iki kız kardeşi varsa terekenin üçte ikisi onlarındır. Eğer mirasçılar, kadın-erkek, birçok kardeşlerse bu durumda erkek kardeşe, iki kız kardeşin payı kadar verilir.' Allah size açık-seçik bildiriyor ki sapmayasınız. Allah, her şeyi gereğince bilmektedir.
Sura 4