Ben namazları ara sıra kılıyorum ama tam olarak başlayamıyorum. Acaba nedeni nedir, ne yapabilirim?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bunun nedenini en iyi bilecek sizsinizdir. Yani nedir sizi namazlarınızı kılmaktan alıkoyan şey!? Acaba namazın önem ve ehemmiyetini mi tam kavrayamadınız! Yani dinimizde namazın yerinin ne kadar yüce olduğu noktasında bilgi eksikliğiniz mi var! Yoksa dünya meşgalesi fazla geldiğinden dolayı mı namazlarınızı kılamıyorsunuz! İradeniz mi çok zayıf! Yoksa namazlarınızı terk etmenizin sebebi bulunduğunuz ortam mı? Arkadaş çevreniz mi sizi olumsuz etkiliyor? Bu problemleri arttırabiliriz.

Ama bütün bunlar bir yana bizim size tavsiyemiz, öncelikle namazın dinimizdeki yerini iyi anlamak için birkaç kitap okumakla işe başlayabilirsiniz. Mesela size bu konuda yazılmış; Süleyman Sargın’ın “Namaz”, Cemil Tokpınar’ın “Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?”, Said Demirtaş’ın “Namazı Yaşayanlar”, Senai Demirci’nin, “Kıl Beni Ey Namaz”, Abdullah Yıldız’ın, “Bir Tevhid Eylemi/Namaz” gibi kitapları tavsiye edebiliriz.

Bunun dışında aslında namaz kılmak da kılmamak da kişinin kendisiyle alakalı bir husustur. Bunun için öncelikle sağlam bir karar vermeli ve namaza başladıktan sonra hiç taviz vermeden devam etmeliyiz. Çünkü bir taviz verdiğimizde taviz tavizi doğurur ve bir de bakarız ki yine namaz kılmayı bırakmışız. Yani önce sağlam bir irade sergilemeli, irademizin hakkını vermeliyiz.

Bunun dışında bizi devamlı gözeten ve denetleyen hayırhah arkadaşlar edinmeliyiz ki, biz ibadetlerimizde biraz gevşeklik gösterdiğimizde bizi uyarsın. Aynı şekilde günlük hayatımızda bize ahireti hatırlatan, bizi dinî yönden destekleyen şeylere yer vermeliyiz. Mesela, bu noktada bize yardım edecek faydalı televizyon programları izlemek, dinî sohbetlere devam etmek, va’z u nasihat dinlemek vs. şeyler yapabiliriz. Yoksa dünyevî meşgalelerin içinde boğulur gideriz de haberimiz olmaz. Yani dünyaya dünyada kalacak kadar, ahirete de orada kalacak kadar değer verelim.

Kaldı ki, namaz Efendimiz’in beyanları içinde dinin direğidir ve kişinin ahirette ilk hesaba çekileceği ameldir. İnsanın dinî hayatını ayakta tutması ve haramlardan korunması büyük oranda namazıyla alakalıdır.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

3|150|Hayır, hayır! Sizin Mevlâ'nız Allah'tır. Ve O, yardımcıların en hayırlısıdır.
Sura 3