Berra ismini bebeğimize verebilir miyiz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Berre’nin Berra şeklinde “ra” çekilmeden okunması da mümkündür. Zira Arapça’da “ra” harfine üstün harekesi geldiğinde kalın okunur. Yani berra ismiyle berre ismi aynı manadadır.

“el-Berrâu” şeklinde yazılıp Berrâ diye okunan bir isim de var. Ancak, ağacı yontan, yontucu manasına geldiği için insan ismi olarak uygun değildir.

Berre kelimesi arapça el-birr kelimesinden türetilmiştir. “Çokca cömert, dürüst, itaatkâr, iyi kadın” manalarına gelmektedir. Ancak kişiye kibir gurur oluşturacak bir manası olduğu için Peygamberimizin bu ismi değiştirdiğini biliyoruz. Hadis-i şerifte “”Berre adını takıp da bununla iyi olduk sanmayın! Allah kimin iyi olduğunu herkesten daha iyi bilir!” buyrulmuştur.  (Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercüme ve Şerhi, 6/535)

Sonuç itibariyle Peygamberimiz (aleyhissalatü vesselam) tarafından değiştirilmiş bu ismi bebeğinize vermek yerine, toplumda hüsnü kabul görmüş, manası güzel isimlerden vermeniz daha uygun olur.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

36|23|"O'ndan başka tanrılar mı edineyim ben? Eğer Rahman bana bir zorluk/zarar dilerse onların şefaati benden hiçbir şeyi savamaz; beni kurtaramazlar."
Sura 36