Beş vakit namaz kılmayan kişi, bayram namazı kılabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Beş vakit namaz farz, bayram namazı ise vaciptir ve bu namazlar gerek hüküm, gerek eda ediliş zaman ve keyfiyetleri açısından birbirlerinden farklıdır. Ayrıca bu namazlar eda edildiği taktirde sevab, eda edilmediği takdirde ise günah cihetiyle birbiri ile mukayese dahi edilemezler.

Soruda belirtilen hususa gelecek olursak “Beş vakit namaz kılmayan insan, bayram namazı kılamaz.” denilemez. Bayram namazını kılan kişi ona terettüb eden sevabı alır, beş vakti kılmamasının mesuliyetini de yüklenir.

Dikkat edilmesi gereken bir husus da şudur: Her ne suretle olursa olsun camiye gelen insanın önüne engel çıkarmamak gerekir. Beş vakit namazı kılmadığı hâlde bayram namazına gelen insanları küçümsememeli aksine bundan dolayı duyduğumuz memnuniyeti kendilerine hissettirmeliyiz. Kim bilir bu vesile ile o insanlar beş vakit namaza giden yolları keşfedebilirler.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

17|97|Allah kime hidayet verirse doğru olan yolu bulan odur. Kimi de şaşırtırsa, böyleleri için O'nun dışında dostlar bulamazsın. Kıyamet günü böylelerini kör, dilsiz ve sağır bir halde yüzleri üstüne sürerek haşrederiz. Varacakları yer cehennemdir ki, alevi dindikçe kızgın ateşini körükleyiveririz.
Sura 17