Beş vakit namaz kılmayan kişi, bayram namazı kılabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Beş vakit namaz farz, bayram namazı ise vaciptir ve bu namazlar gerek hüküm, gerek eda ediliş zaman ve keyfiyetleri açısından birbirlerinden farklıdır. Ayrıca bu namazlar eda edildiği taktirde sevab, eda edilmediği takdirde ise günah cihetiyle birbiri ile mukayese dahi edilemezler.

Soruda belirtilen hususa gelecek olursak “Beş vakit namaz kılmayan insan, bayram namazı kılamaz.” denilemez. Bayram namazını kılan kişi ona terettüb eden sevabı alır, beş vakti kılmamasının mesuliyetini de yüklenir.

Dikkat edilmesi gereken bir husus da şudur: Her ne suretle olursa olsun camiye gelen insanın önüne engel çıkarmamak gerekir. Beş vakit namazı kılmadığı hâlde bayram namazına gelen insanları küçümsememeli aksine bundan dolayı duyduğumuz memnuniyeti kendilerine hissettirmeliyiz. Kim bilir bu vesile ile o insanlar beş vakit namaza giden yolları keşfedebilirler.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

27|10|"Asanı bırak!" Bunun üzerine Mûsa, asayı çevik bir yılan gibi titreyip kıvrılır görünce gerisin geri kaçtı ve arkasına bakmadı. "Korkma ey Mûsa, benim. Benim huzurumda, elçi olarak gönderilenler korkmaz."
Sura 27