Bir Müslüman erkeğin kız arkadaşı olmasının bir sakıncası var mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Alman bir kızı seviyorum. Bir Müslüman erkeğin kız arkadaşı olmasının bir sakıncası var mıdır?

Eğer bu sorunuzla günümüzde sıkça karşılaştığımız ve ismine de flört denilen beraberliği kastediyorsanız bunun bir Müslüman’a yakışan tavır ve davranış olmadığını söylemeliyiz. Yani inanmış bir bayan veya erkeğin karşı cinsten biriyle, ciddi bir evlilik düşüncesi de olmadan, çıkıp çarşı pazar dolaşmasını, baş başa yalnız kalmalarını, hele hele el ele tutuşmak veya koluna girmek gibi davranışlarda bulunmalarını kesinlikle tasvip edemeyiz. Zira dinimizce bu tür hareketler caiz değildir.

Dinimizde karşı cinslerin ne ölçüde bir münasebetlerinin olacağı açıklanmış ve buna belli sınırlar getirilmiştir. Hatta birbiriyle nişanlanan bayanla erkeğin bile istediği şekilde davranamayacağı, belli şartlar çerçevesinde konuşup birbirlerini görebileceği açıklanmıştır.

Aslında bu sınırlamaların altında yatan maslahat ve hikmetlere baktığımızda; bununla daha sonra kurulacak evliliklerin daha sağlam temellere oturması, erkek ve bayanın iffet ve hayâsını muhafaza etmeleri, zinaya giden yolların kapatılması, fitnenin ortadan kaldırılması gibi bir takım faydalar görebiliriz.

Eğer bu bayanla evlenmeyi düşünüyorsanız, o takdirde onunla evliliğe dair ve birbirinizi tanımak amacıyla görüşebilirsiniz. Ama bu görüşmenin de aşırıya kaçmadan halvet olmadan, yani ya yanınızda başka birileri varken ya da umuma açık yerlerde yapılması gerekir. Ayrıca bayanın Alman olmasının dinimizce bir mahzuru yoktur. Yeter ki siz anlaşabileceğinize ve onunla bir yuva kurabileceğinize kanaat getirin. Ama bu kararı verirken de büyüklere danışmaktan onların da fikrini almaktan geri durulmamalıdır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

37|28|Dediler: "Siz bize sağ taraftan geliyordunuz."
Sura 37