Birisini çok seviyorum ama yaşım henüz çok genç, evlenene kadar nasıl hareket etmeliyim?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben on sekiz yaşındayım. Gördüğüm ve tanıdığım bir bayandan çok hoşlanıyordum. Bunu ona söyledim ve o da beni kabul etti. Ancak ne zaman evleneceğimiz belli değil. Evliliğe kadar devam edecek beraberliğimiz nasıl olmalıdır?

Kişinin evleneceği yaş ve zaman hakkında doğru karar vermesi oldukça önemlidir. Aslında evlilik zamanı ile ilgili herkes için geçerli olan bir yaştan söz etmek zordur. Çünkü evlenme yaşı, kişilerin içinde bulundukları şartlarla yakından alakalıdır. Buna göre henüz yakın zamanda evlenmeyi düşünmeyen kimselerin de, evlilik adına adımlar atmaları veya bir bayanla görüşmeye başlayarak uzun zaman bunu devem ettirmelerini doğru bulmuyoruz. Özellikle de flörtü andırır bir şekilde gezip tozmaların, meşru bir gayeden uzak uzun uzun muhabbet ve sohbetlerin hiçbir şekilde tecviz edilemeyeceği ortadadır. Çünkü özellikle günümüz şartlarını da dikkate aldığımızda, bu şekilde uzun süren bir sözlülük veya nişanlılık süresinde tarafların dinî sınırları muhafaza etmeleri oldukça zor olacaktır. Buna dikkat etseler bile, bu durum her iki taraf için de zihin meşguliyetine sebep olacağından tarafların kendi işleriyle veya okullarıyla yeterince ilgilenmelerine engel teşkil edecektir.

Hele bu süre içinde dinî nikâh kıydırarak, bu şekilde bir beraberliğin kesinlikle doğru olmadığını düşünüyor ve dinî nikâhın resmi nikâhtan sonra veya düğüne çok az bir süre kala kıyılması gerektiğine inanıyoruz.

Dinimizde, nişanlı veya sözlü tarafların meşru daire içinde kalan davranışları açıklanmıştır. Yani evliliğe ilk adım sayılan bu süre içinde, tarafların birbirini görmeleri, halvet olmaması şartıyla belli meseleleri konuşup anlaşmaları caizdir. Fakat burada nişanlıların, bir araya gelmeleri, konuşmaları hep bir meşru gayeye bağlı olmalıdır: O da evlenecek çiftlerin birbirini daha iyi tanıyabilmeleri ve evlilik sonrasında kuracakları yuvanın daha sağlam ve sağlıklı olmasıdır. Yoksa bunun dışında sırf hevaî ve nefsanî olan konuşmalar uygun olmayacağı gibi nişanlılığın bozulması durumunda da bu durum çiftlerin aleyhine olacaktır.

Zaten bunun ötesinde bu durumda olan tarafların birbirinin elini tutmaları veya birbirini öpmeleri haramdır. Yani aralarından nikâh bağı olmayan çiftler her türlü temastan kaçınacaklardır. Ve evleninceye kadarki süreyi laubalilikten uzak bir şekilde ve ciddiyeti elden bırakmadan geçirmeleri gerekir.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

75|22|Yüzler vardır o gün parıltılı,
Sura 75