Cemaatle namaz esnasında kapamayı unuttuğumuz cep telefonu çalacak olursa ne yapmak gerekir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Günümüzdeki teknolojik imkânların getirdiği problemlerden biri de cep telefonlarının ibadet esnasında sesli ve değişik musikilerle çalması ve manevî dünyamızı etkilemesidir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlar şunlardır:

• Camiye girmeden önce cep telefonumuzu kontrol etmeli ya kapatmalı ya da sessize veya titreşime almalıyız.

• Cep telefonunu kapatmayı veya etkisizleştirmeyi unutmamız hâlinde çalacak olursa hemen tek elle müdahale ederek parmak ucuyla basıp kapatmalı, namazdakilerin huzurunu bozmamalıyız.

• Telefona ibadetin manasına ters gelecek müzik sesleri değil de kuş sesleri gibi tabii ve hafif sesler koydurmak suretiyle muhtemel rahatsızlığı asgariye indirmeye gayret etmelidir.

• Caminin hemen kapısında telefonu açıp cami içindekileri rahatsız edecek yüksek sesli konuşmalardan da kaçınmak gerekir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

57|20|Bilin ki, şu iğreti dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden, bir süsten, aranızda bir övünmeden, mallarda ve evlatlarda çoğalma yarışından başka şey değildir. Bir yağmur misali ki, çıkardığı bitkiler çiftçilerin hoşuna gider. Ama biraz sonra o ot kurur, sapsarı kesildiğini görürsün. Nihayet bir ot ufantısı haline gelir. Âhirette şiddetli bir azap var, Allah'tan bir af ve hoşnutluk da var. Dünya hayatı bir aldanış/gurur aracından başka şey değildir.
Sura 57