Cinsiyet değiştirmek caiz mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Benim bir arkadaşım var. Kız olmasına rağmen küçüklükten beri babası onu oğlu gibi sevip öyle muamele ettiğinden şu anda kendisini erkek gibi hissediyor ve öyle yaşıyor. Şu anda erkek olmak için ameliyat olmak istiyor caiz mi?

Bir kadının erkeğe, bir erkeğin de kadına benzemeye çalışması, bu maksatla estetik ameliyatı yapması haramdır. Öyleyse bir kadının erkek olmak üzere ameliyat olması evleviyetle haram olur. Çünkü bu tür şeyler Allah’ın yarattığı fıtratı beğenmeme ve ona müdahale anlamı taşımaktadır.

Biz bu bayanın probleminin daha ziyade psikolojik olduğunu ve tedavi edilebileceğini düşünüyoruz. Babasının küçüklüğünden itibaren ona erkek muamelesi yapması bizim bu düşüncemizi teyit etmektedir. Bundan dolayı öncelikle bu bayanın bir psikoloğa götürülmesi faydalı olur kanaatindeyiz. Bununla beraber sürekli kendi kendine kadın olduğunu telkin etsin. etrafı da ona bu şekilde telkinlerde bulunsun. Diğer yandan fiziksel ve hormonal bir rahatsızlık da mevcut olabilir. Ancak bunun çaresi erkekleşmek değil, tedavi görerek bu rahatsızlıktan kurtulmaktır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

23|71|Eğer hak onların keyiflerine uysaydı, gökler de yer de bunların içindekiler de kesinlikle fesada uğrardı. Hayır, biz onlara zikirlerini/Kur'anlarını getirdik ama onlar zikirlerinden/Kur'anlarından yüz çeviriyorlar.
Sura 23