Çirkin olduğumu düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben kendimin çok çirkin olduğumu düşünüyorum. Aslında yakınımdaki kişiler bunu doğru bulmuyor ancak ben yine de kendimi buna inandıramıyorum. Ne yapmalıyım?

Biz de sizi görmeden güzel olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü her şeyin en doğrusunu bilen ve gören Allah’ımız bizlerin mükemmel olduğunu söylüyor. Ayeti kerimede, “Biz insanı en güzel bir surette yarattık” diyor. Eğer güzellikten kastettiğiniz estetikse, bu izafi yani herkese göre değişen bir şeydir.

Öncelikle siz kendinizle barışık olmalı ve kendinizi sevmelisiniz. Maalesef asrımız anlayışı kadınlar için bir güzellik ölçüsü oluşturmuş, buna uyanlar güzel uymayanlar çirkin oluyor. Ne kadar da yanlış bir düşünce.

Hem önemli olan ve maddi güzellikten daha önde gelen manevi güzelliktir. Efendimiz de bir hadisi şeriflerinde Allah’ın bizim suretlerimize ve şekillerimize değil kalp ve amellerimize bakacağını ifade ediyor. Bunun için bu geçici dünya hayatında, bu tür şeylere takılarak moralimizi bozmamalı, cennet hurilerinden bile daha güzel olacağımız cennete layık bir kul olabilmek için, dini ölçülere göre bir hayat yaşamalıyız.

Diğer yandan güzellik geçici bir şeydir. Yani gençliğinde herkesçe beğenilip sevilen bir kadın ihtiyarladığında kimsenin yüzüne bile bakmayacağı bir hale gelebilir. Ancak ahlaken ve ruhen güzel insanlar her zaman çevrelerince sevilir ve saygı görürler. Bunlarla sizin güzel olup olmadığınızdan ziyade, maddi güzelliğin değil manevi güzelliğin esas olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü söylediğimiz gibi maddi güzellik göreceli ve kişiden kişiye değişen bir şeydir.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

12|32|Kadın dedi ki: "İşte budur o, hakkında beni kınadığınız. Vallahi, ben onunla gönlümü eğlendirmek istedim de o masum bir tavırla bundan çekindi. Ama, eğer kendisine emrettiğimi yapmazsa yemin ediyorum hapse tıkılacak ve horlananlardan olacaktır."
Sura 12