Çocuğa Batın ismini vermek uygun olur mu?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İnsanlar kıyamet günü isimleriyle çağırılacaklardır. Bu yüzden Efendimiz (s.a.s) çocuklara güzel isimler verilmesini emretmiştir (Ebu Davud, Edeb 69). O, genelde Abdullah, Abdurrahman gibi güzel isimler verirdi. Bunu da şöyle ifade etmiştir: “Allah’a en sevimli gelen isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır.” (Müslim, Adab 2; Ebu Davud, Edeb 69). Efendimiz aynı zamanda çirkin isimleri değiştirirdi. (Tirmizi, Edeb 66). İsimler ümmet ve millet içerisinde birliği sağlayan en önemli hususlardan biridir. Bu sebeple bilinen, beğenilen, tarihten intikal eden müşterek isimlerin korunması gerekir. İslâm tarihinde Efendimiz’in isminin çocuklara verilip verilmeyeceği konusu da farklı görüşler ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu isim koymanın ehemmiyetini ifade etmek açısından önemli; ancak bu konu sorulmadığı için girmiyoruz.

Evet, çocuklara isim koymak önemlidir. Konulan isimlerde milletin ortak kültürünün yansıması ve dinin temel ilkelerine ters unsurlar olmaması önemlidir. Esmaül hüsnadan biri çocuklara isim olarak verilecekse başına “Abd” getirilmesi gerekir. Gerçi, rahim ve rauf gibi isimlerde bu farz ölçüsünde olmasa bile doğrudan rahim ismi vermek adaba aykırıdır. Zira, hiç kimse O’nun gibi “Rahim” olamaz.

Diğer esmaül hüsnadan sadece Allah’a mahsus olan Halık (yaratıcı) Razık (rızık veren) gibi isimler insanlara verilemez. Batın meselesine gelince bu bildiğimiz kadarıyla ne tek başına ne de başına abd getirilerek Abdülbatın şeklinde verildiğini bilmiyoruz. İnternette yaptığımız araştırmaya göre Türkçe bir tane Abdülbatın ismine rastladık. Arapçada nadiren verilmiş bir isim. Çocuklara herkesinkinden farklı bir isim vermek yerine, hoş, çocuğun ileride isminden dolayı üzülmeyeceği ve sıkılmayacağı bizim kültürümüze ait isimler verilmelidir.

Bu noktadan hareketle çocuğa Batın ismi vermek pek uygun değildir. Aynı zamanda Arapça “karın” manasına gelen “batn” ile karışması da mümkündür. Mutlaka verilecekse Abdülbatın verilebilir ama biz bunu da tavsiye etmiyoruz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

5|19|Ey Ehlikitap! Resullerin arası kesildiği bir sırada resulümüz size geldi; ayan-beyan açıklamalarda bulunuyor. "Bize ne müjdeci geldi ne uyarıcı" demeyesiniz. İşte müjdeci de geldi size, uyarıcı da. Allah her şeye Kadîr'dir.
Sura 5