Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Çocuğa ait malı ebeveynin kullanamayacağını biliyoruz. Peki, çocuk doğduğunda ona getirilen altınlar da buna dâhil midir?

Bir kimseye ait bir malı ancak onun izniyle kullanmak mümkündür. Buna göre çocuğa ait bir malı ne anne babası ne de başka birisi harcayamaz. Bu mal çocuğa dedesinden miras kalmış veya birisi tarafından bizzat çocuğa verilmiş bir hediye olabilir. Bunu çocuk hediye etse bile geçerli olmaz. Çünkü akıl baliğ olmayan bir çocuğun, ana-babası dâhil, hiç kimseye hediye vermeye yetkisi yoktur.

Bu söylediklerimiz, bilgi olarak doğru olmakla beraber anlattığınız durumla alakası yoktur. Çünkü bu konularda örf geçerlidir. O türlü hediye altın veya paralar çocuğa değil, ailesine verilmektedir. Zira çocuk doğarken aile pek çok sıkıntıya girmiştir. Komşu ve arkadaşlar ailenin bu sıkıntısına ortak olmak ve onlara destek vermek maksadıyla altın veya para verirler. Buna göre bu altın ve paraları alıp saklamak şart değildir. Bunları çocukların aileleri ister kendileri isterse çocukları için harcayabilirler ya da gelecekte kullanılmak üzere çocuk adına saklayabilirler. Hepsinde de serbesttirler.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

60|4|İbrahim'le, beraberinde olanlarda sizin için çok güzel bir örnek vardır. Hani, onlar toplumlarına şöyle demişlerdi: "Biz sizden de Allah dışındaki kulluk ettiklerinizden de uzağız. Sizi tanımıyoruz. Sizinle bizim aramızda, siz Allah'a, yalnız Allah'a inanıncaya kadar, sürekli düşmanlık ve nefret olacaktır." Ancak İbrahim babasına şöyle demişti: "Senin için hep af dileyeceğim ama Allah'tan sana gelecek şeyi geri çevirme gücüm yoktur. Ey Rabbimiz! Yalnız sana güveniyoruz, yalnız sana yöneliyoruz! Dönüş yalnız sanadır!"
Sura 60