Çocuğa Nazar Değmemesi İçin Neler Yapılabilir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Fatiha, ayetel kürsi, ihlâs ve felak-nas surelerini bolca okuyun ve üfleyin. Ayrıca kendi nazarınızdan da sakının. Çünkü çocuklara çoğu zaman anne-babanın takdir nazarları değer. Çocuğunuzla ilgilenirken hep maşaallah, bârekallah deyin. Sevmek isteyenlerin de böyle demesini salıklayın. Nazar değen bir insan için Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, etrafındakilere “Bârekallah deseydiniz ya!” buyurmuştur. Bârekallah, Allah mübarek kılsın demektir.

Anne babaların farkına varmadan düştükleri hatalardan biri, çocukları kendilerine mal etmektir. Yani onu kendileri yaratmış, onunla alakalı her şey kendi ellerindeymiş gibi davranırlar. Böyle düşünmeseler bile davranışları bu istikamette olur. Bu yüzden dikkatli olmak icab eder. Evet, onu kendinize mal etmeyin, Allah’a intisabıyla sevin, Allah’ın emaneti, Allah’ın kulcuğu deyin öyle öpün.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

5|59|De ki: "Ey Ehlikitap! Sadece şunun için bizden hoşlanmıyorsunuz: Allah'a, bize indirilene, daha önce indirilene inanmışız. Doğrusu şu ki, sizin çoğunuz yoldan sapmış olanlardır."
Sura 5