Çocuğu olmuyor diye kadını boşamak uygun mudur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ağabeyimin çocuğu olmuyor. Evleneli epey bir zaman oldu. Çevremizdekiler ağabeyimi ikinci defa evlenmeye zorluyorlar. Hatta bazısı boşanmasını istiyorlar. Sizce boşanması caiz midir? Ya da ikinci kez evlenmesi mi daha doğru olur?

Çocuk sahibi olmak, evlenmenin gayelerinden sadece biridir ve Allah’ın dileğine bağlıdır. Şöyle buyurur:”Göklerin ve yerin mülkiyeti Allah’ındır. Dilediğini yaratır. Dilediğine bir kız, dilediğine de erkek bağışlar. Ya da erkek ve kız olmak üzere ikisini de verir. Dilediğini de kısır yapar. O iyi bilir, çok güçlüdür.” (Şûrâ Suresi, 42/49-50)

Binaenaleyh, normal tedavi yollarını uyguladıktan sonra çocuğu olmayanların anormal yollara başvurmamaları, bunda aşırı düşkünlük göstermemeleri ve birbirlerini suçlamamaları gerekir. Böyle halleri yaşayanların ve hele de birbirlerini sevenlerin, özellikle günümüz şartlarında sırf çocuk için tekrar evlenmelerini biz genel olarak tavsiye etmiyoruz. Özel durumlar ise kendi şartları içerisinde değerlendirilir. İkinci evliliklerinde çocukların olacağını kim garanti edebilir?

Bizler hakkımızda hayırlı olanı bilemeyiz. Çocukları olsaydı daha mı iyi olurdu, bunu biz bilemiyoruz. Çünkü nice çocuklar var ki, yoklukları varlıklarından hayırlı oluyor. Ayrıca boşandıklarında kadının psikolojisini de düşünmek lazım. Yani uzun yıllar beraber yaşadığı eşi tarafından çocuğu olmadığı için boşanan ve o haliyle ortada kalan bir bayan nasıl bir psikoloji yaşar! Bunu hesap etmek gerekir.

İkinci evlilik konusuna gelince; gereken şartlarını yerine getirdikten sonra, dinimizce bunun bir mahzuru yoktur. Fakat burada, bizim cevabımızdan ziyade ikinci evliliği düşünen kişinin, meseleyi iyi değerlendirmesi gerekir. Bu konuda çevresinin tepkisini, ilk eşinin tutumunu, günümüzde kanunların bunu yasaklamasını ve bunun gibi diğer şartları değerlendirecek kararı kendisi verecektir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

37|60|Doğrusu bu, büyük başarının ta kendisidir.
Sura 37