Çocuğun düğününden dolayı haccı tehir etmenin hükmü nedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Hac (fevrî) olarak farzdır. Yâni gitmeye maddi kudretin hâsıl olduğu senede hemen hac farz olur, tehir etmek uygun olmaz. Ancak, İmam-ı Muhammed, haccın (terahî) üzerine farz olduğunu ifade etmektedir. Ona göre, farz olduğu seneden sonraya tehir edilse de, geç gidilmiş olunsa, yine de borçtan kurtulunur, bir mesûliyet gelmez. Yeter ki geç de olsa gidilmiş olunsun.

Bunun tehlikesi şurada meydana gelir. Hac farz olduğu senede gitmeyip de sonraki senelere tehir eden insan, bu senelerde sahip olduğu imkânı yitirir de gidemezse, yahut bir emr-i Hak vaki olur da ömrü vefâ etmezse, borçlu kalır hac borcuyla gitmiş olur. İmkânının müsait olduğu senede gitmeyip, müsait olmayan seneye tehir etmesi borçlu kalmasına sebep teşkil eder. Bu ise düşünülecek husustur.

Bu bakımdan, haccı tehir etmemeli, farz olan ilk senede hacca gitmeli, İslâm’ın temel şartından birini de böylece edâ etme saadetini tatmalı, borçlu kalma korkusunu da atmalıdır.(Ahmet Şahin)

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|16|İşte bunlar, doğruluk ve aydınlığı verip karanlık ve sapıklığı satın aldılar da ticaretleri hiçbir kazanç sağlamadı. Bir yol-yordama girebilmiş de değillerdir.
Sura 2