Çocuğun eğitiminde çevre mi önemlidir yoksa aile mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Çocuğun eğitiminde sadece tek faktör etkili değildir. Tabii ki, çocuğun ilk yetişip büyüdüğü yer aile olduğu için, onun eğitiminde başrolü üstlenecek faktör ailedir. Ancak bu durum çevrenin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Yani çocuğun eğitiminde hem aile önemlidir hem de çevre.

Çocuklarının eğitiminden anne-babalar sorumludurlar. Bir manada çocukların çevreyle olan münasebetlerini düzenleyecek olan da anne-babadır. Yani anne-babalar çocuklarının nerelerde vakit geçirdiğini, kimlerle arkadaşlık kurduğunu iyi bilmeli ve bu konularda çocuklarını yönlendirici olmalıdırlar. Özellikle çocuğun dini eğitimi üzerinde hassasiyetle durulmalı ve onun yaşına göre gerekli bilgiler verilerek dini kişiliğinin oluşması sağlanmalıdır.

Aslında çocuk eğitimi başlı başına bir konudur. Ve mesele sadece soru-cevap sınırlarına sıkıştırılamaz. Bunun için bu konuyla ilgili bazı kitaplar tavsiye edebiliriz:

Peygamberimizin Sünnetinde Terbiye, İbrahim Canan

Çekirdekten Çınara, M. Fethullah Gülen

Çocuk ve Ergende Karakter Eğitimi, Musa Kazım Gülçür

Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatalım, Mehmet Emin Ay

Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi, Halit Ertuğrul

Çocuk Eğitiminde Sık Sorulan Sorular ve Cevapları, Hasan Aydınlı

Problem Çocuk mu, Yasemin Yalçın Aktosun

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

3|38|Zekeriyya orada Rabbine yakarmıştı: "Rabbim, demişti, katından bana tertemiz bir soy bağışla! Sen yakarışı en iyi duyansın!"
Sura 3