Çocuğunuz Her Yeni Güne Aydınlık Bir Duayla Uyansın

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Çocuklarımızın bir duası olsun; her yeni gün için… Bir akşam, babaları eve sağ salim dönsün diye dua etsinler, ertesi gün, ‘üf!’ olan parmakları iyileşsin diye… Hatta ışığı tükenmiş ateşböceklerine, misketini kaybetmiş çocuklara, yuvasını bulamayan karıncalara yardım etsin diye yalvarsınlar Allah’a…

Küçük Mustafa uyumadan önce şöyle dua ediyor: “Şimdi uykuya yatıyorum Allah’ım. Ben uyurken ruhum kelebek olsun, bahçeler dolaşsın, kuşlarla tanışsın. Kanatlarım yorulunca, gözlerim açılsın.”Bu duayı babası Senai Demirci yazmış onun için. Zeynep, Mustafa’nın küçük kardeşi; onun da bir duası var elbette; annesi Semine Demirci’den hediye: “Allah’ım düşen kar tanelerinin elinden tut. Yolda kalan mektupları evine ulaştır. Eşini kaybetmiş çorapları birbirine kavuştur. Ucu tükenmiş kurşunkalemlere acı. Suyu verilmeyen çiçeklere hayat ver.”Ağabey Furkan’ı da unutmamak lazım; o kimi dualarını günlüğüne yazıyor, mesela 28 Ocak’ta büyüyünce dünyayı gemiyle gezmek isteyen arkadaşı Ömer için şöyle dua etmiş: “Ömer haritasını duvara asmamış. Niye biliyor musunuz? Bir kitapta okumuş. Duvara asılan haritadaki denizlerin suyu dökülürmüş. Sular dökülünce de Ömer gemiyle gezemezmiş. Ona dedim ki, ‘Bu sadece bir şaka.’ Bana inanmadı. Ömer, Madagaskar adasının etrafını kırmızı kalemle çizmiş, önce oraya gidecekmiş. Haritanın suları dökülmezse tabii. Ömer için dua ediyorum. İnşaallah Madagaskar adasına gider. İnşallah haritasının suları dökülmez. İnşallah haritada gerçekten su olmadığını bir gün anlar.”

Çocukluğumuza Döndük

Herkesin birbirine her vesileyle dua ettiği evden semaya yükselen ışıklı dualar, gökyüzünden kimi zaman güneş ışınlarıyla, kimi zaman yağmur damlalarıyla birlikte inerek başka evlere başka gönüllere girmeye başladı bile; çünkü koskocaman bir yılın bütün güzel günlerine yayılan dualar bir kitapta toplandı ve kitabın adı ‘Çocuğumla Her Güne Bir Dua’ oldu. Daha önce, babalar, anneler, amcalar, teyzeler için bir dua kitabı hazırlayan Semine–Senai Demirci çifti bu kez çocukları kolay ve anlaşılabilir dualarla buluşturma niyetiyle oturdular yazı masasının başına. Ama çocukça şeyler yazabilmek için çocukluk günlerine dönmek gerekiyordu ve onlar da öyle yaptılar: “Çocukluğumuzun hatıralarından hiç umulmadık ipuçları yakaladık. Bunlar arasında en tatlı olanı, kendi büyüklerimizin çok küçük çabalarla çocukluğumuzu ve buna bağlı olarak tüm bir hayatı güzelleştirebileceğini görmek oldu. Biz de şimdinin büyükleri olarak bir zamanlar yoksun kaldığımız bu küçük; ama büyük iyiliği kendi çocuklarımız için yerine getirmekle görevliyiz.”diyen Semine Hanım, ‘Çocuğumla Her Güne Bir Dua’yı çocuk tek başına okuyabiliyor olsa bile, anne ve babanın da bu okumaya iştirak etmesinden yana olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Dua etmek çocuğunuzun maneviyat duygusunu geliştirmek için, çocuğunuzun din anlayışını inşa etmek için kolay bir başlangıç olabilir. Duayı birlikte paylaştığınızda, çocuğunuzun yaratılışla ilgili sorularını açabilir, birlikte tartışabilirsiniz.”

Her Çocuk Kabul Edilmiş Bir Duadır

Kitaptaki duaları ve öyküleri gündelik hayatın sıradan detaylarını konu ederek hazırlayan Semine–Senai Demirci çifti, sadece kendi evleri içinde çocuklarıyla birlikte ettikleri dualara değil, komşu çocukların, ablaların, ağabeylerin dualarına da yer vermişler. İşte bir dua da Burhan Eren ağabeyden: “Bir dua büyüyor dilimin ucunda. Ters çevrilmiş kaplumbağalar için. Kozalarından çıkamayan kelebekler için. Oltanın ucunda çırpınan balıklar için. Yolunu kaybetmiş karıncalar için. Kafeslerdeki kuşlar için. Avcılardan kaçan yaralı tilkiler için. Bir dua büyüyor dilimin ucunda…”

Furkan, Mustafa ve Zeynep’in annesi ve babası ‘Çocuğumla Her Güne Bir Dua’yı, çocuk ruhundaki dua çağlayanına mütevazı bir katkı olması duasıyla çocuklara hediye ediyorlar. Semine Hanım, “Her çocuk kabul edilmiş bir duadır ne de olsa.”diyor ve devam ediyor: “Çocuğumuzu biz istedik. Çocuğumuz bize gönderildi. Çocuğumuz dualarımızın en güzel meyvesi, en tatlı armağanı oldu. Şimdi de dudağımıza değen en güzel dualar onun için, en güzel duaların da onun dudağına değmesini dileyerek…”

Ülkü Özel Akagündüz

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

34|49|De ki: "Hak geldi, artık bâtıl ortaya yeni bir şey çıkaramaz; eskiyi de geri getiremez."