Çocuk doğduğunda ebeveynle birlikte mi yoksa ayrı bir odada mı yatırılmalıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki bu konu hakkında ne bir emir ne de herhangi bir nehiy bulunmamaktadır.

Çocuk doğar doğmaz karşısında anne ve babasını bulur ve hayatını tamamen yönlendirecek insanlarla takdir-i ilahi olarak buluşmuş olur. Çocuğun her türlü ihtiyacı bu merhaleden sonra bütün ağırlığıyla ebeveynin omzuna binmektedir. Anne-baba artık hayatlarında başrolü oynayacak olan bu küçük varlıkla ilgilenir ve kendi kültürüyle ve imkânlarıyla onu yetiştirmeye ve terbiye etmeye çalışırlar.

Çocuğun doğduğunda nerde yatırılacağı konusu, ihtiyaçlar, kültür, imkânlar ve evin durumuyla alakalıdır. Bunun baştan dini bir hükmü yoktur. Ancak yeni doğmuş bir bebeğin anne babanın odasında olması tavsiye edilir. Zira o ihtiyaçlarını kendisi karşılayamamakta ve ağlayarak çevresinden yardım beklemektedir. Başka bir odada olursa anne ve baba onu duyamaz ve ihtiyaçlarını karşılayamaz. İşte bu açıdan bebeğin acziyeti açısından ebeveynin odasında yatırılması daha sağlıklı görülmektedir. Fakat belli bir yaştan sonra çocuk, çevresindeki meydana gelen olayları bilir ve bazı duyguları gelişme istikametine girer. İşte bu merhalelerde çocuğun odasının ayrılmasında fayda vardır. Bu da yerine ve çocuğun ihtiyaçlarına göre değişir. Ancak 7 yaşına gelmiş çocukların mutlaka ayrılması gerekir kanaatindeyiz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|229|Boşama iki kezdir. Bunun ardından ya iyilikle tutmak ya da güzelce serbest bırakmak gerekir. Onlara verdiğinizden bir şeyi geri almanız size helal olmaz. Erkekle kadının Allah'ın sınırlarını korumada endişe etmeleri hali başka. Erkek ve kadının Allah'ın sınırlarında duramayacaklarından kaygılanırsanız, o zaman kadının verdiği fidyede ikisine de bir günah yoktur. İşte bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Bunları aşmayın. Allah'ın sınırlarını aşanlar, işte onlar, zalimlerin ta kendileridirler.
Sura 2