Çocukların kendi mallarından zekat vermeleri gerekir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Annem bana ve kardeşlerimin bahtına altın almış. Bu altınlar bir kenarda saklanıyor. Ben ve kardeşlerim öğrenciyiz. Simdi o altınların zekâtını annem mi vermeli yoksa bizim de vermemiz söz konusu olur mu? Bunların kurbanını annem mi kestirecek? Teşekkür ederim. Dua ile..

Kurban ve zekâtın şartlarından biri de buluğ çağına ermektir. Biriken paraların mülkiyeti size aitse, buluğa erdiyseniz ve her birinizin sahip olduğu altınların toplamı yaklaşık olarak 85 gram olan nisap miktarına ulaşmışsa zekât verir ve kurban kesersiniz. Zekât vermek için bu 85 gramın üzerinden bir yıl geçmesi gerekirken, kurban için gerekmemektedir. Buluğa ermemişseniz zekât vermek de kurban kesmek de size şart değildir. Ancak nafile olarak veliniz sizin adınıza kurban kesebilir, malınızdan sadaka verebilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|100|Kim Allah yolunda hicret ederse yeryüzünde, varıp sığınarak karşı harekete girişecek çok yer bulur; geniş bir imkân da bulur. Ve her kim, evinden Allan'a ve resulüne hicret niyetiyle çıkar da kendisine ölüm yetişirse onun ödülünü vermek Allah'a düşer. Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.
Sura 4