Çok borcum var, bu beni rahatsız ediyor, ne tavsiye edersiniz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ciddi borç altındayım. Bu yüzden çalışmak zorundayım. Başımı da örtemiyorum. Namazlarımda hep borçlarım aklıma geliyor. İbadetlerimi tam yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Çalışmak zorundaysanız, yani aile geçindirmek veya borçlarınızı ödeme gibi bir zaruretle karşı karşıyaysanız ve başınızı örterek çalışacağınız bir yer bulamadıysanız bulunduğunuz yerde o halinizle çalışır ama dışarıda başınızı örtersiniz.. Başınızı açmak zorunda kaldığınızdan dolayı da tevbe istiğfar edersiniz.

Yapabileceğiniz şeyleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Namazlarınıza devam edin, sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin.

2- Yer gök Allah’ın, O’ndan rızık isteyin ve borçlarınızın ödenmesi için dua edin. Peygamber Efendimiz’in borçlular için yapmış olduğu bir dua vardır. O mübarek duayı her zaman okuyabilirsiniz. Şöyle ki:

اللَّهُمَّ إِنِّى أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ

“Allahümme innî eûzü bike minel hemmi vel hazen, ve euzü bike minel aczi vel kesel, ve euzü bike minel cübni vel buhl, ve euzü bike min galebetiddeyni ve kahrirrical = Allahım, üzüntüden tasadan, acizlik ve tembellikten, korkaklık ve cimrilikten, borç altında ezilmekten ve insanların beni ezmesinden sana sığınırım”

3- Harcamalarınızı gözden geçirin, kısabileceğiniz bütün harcamalarınızı kısın, asgari seviyede yaşayacak şekilde harcama yapın. Bunun bereketini göreceksiniz. Çünkü iktisatta bereket vardır.

4- Borçlarınızı ödemek için bankadan kredi çekmeyin. Faiz alıp vermek haramdır ve insanı borç batağına batırır. Allah’tan korkar, haramlara girmez ve helal dairesiyle iktifa ederseniz Talâk suresinde buyrulduğu gibi Allah, hiç ummadığınız yerden size rızık kapıları açar. Talâk suresini okumanızı tavsiye ederiz.

5- Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in tavsiyesi üzere fakirliğe karşı akşamları Vâkıa suresini okuyun.

6- Geçim sıkıntısı çekenlerin bu sıkıntılarının günahlarına keffaret olduğunu unutmayın. Bu konuda herkul.org sitesinde yayımlanan, Fethullah Gülen Hocaefendinin 5-11-2010 tarihli kırık testi sohbetini de okuyabilirsiniz..

Allah yar ve yardımcınız olsun..

Etiketler:, ,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

83|20|Rakamlanmış bir kitaptır o.
Sura 83