Cumayı üst üste üç defa mazeretsiz terk edenin kalbi mühürlenir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Hadisi şeriflerde “Özürsüz olarak üç defa Cuma namazını kılmayanın kalbi mühürlenir…” “… İslam’a sırtını dönmüş olur.” “Kim Cuma namazını özürsüz terk ederse münafık olarak yazılır.” “Ya cumayı terk etmeyi bırakırlar, ya da Allah kalblerini mühürler de gafillerden olurlar” buyrulmaktadır. (Ebu Davud, Salât 210; Tirmizi, Salât 359; Nesai, Cuma 2) Müslümanlıktan çıkar şeklinde ifade yoktur. Dolayısıyla Cuma namazlarını terk edenleri bir kâfir gibi göremeyiz. Ancak durumunun çok kritik olduğu da aşikârdır. Çünkü kalbi mühürlenir, münafık olur, İslam’a sırtını dönmüş olur deniyor. Bir de dikkat edilirse, sebepsiz yere deniyor. Demek ki, vakti ve imkânı olanlar eğer Cuma namazına bile bile gitmezlerse çok tehlikeli bir duruma düşmüş olurlar. Küfre giden bir yol açılmış demektir. Dine kolay yönelemez o insan. İçinde Allah inancını tam hissedemez. Allah’tan kuvvetli bir vesile olması lazım ki doğru yola girebilsin.

Her günaha olduğu gibi, cumayı terk günahına da hemen tevbe gerekir. Daha önce bir takım sebeplerden dolayı, dinde çok önemli bir farz olan bu ibadeti yerine getiremeyen kişi, pişmanlık ve tövbeyle tekrar Allah’a yönelmeli ve kararlılık içerisinde namazlarını kılmaya çalışmalı ve bol bol sadaka vermelidir.  (Ebu Davud, Salat 211)

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

14|14|"Ve onların ardından o toprağa mutlaka sizi yerleştireceğiz. Bu, makamımdan korkan, tehdidimden korkan için böyledir."
Sura 14