Daha fazla namaz kılmayı adamak geçerli midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: 

Ben bundan birkaç sene önce bir adak adamıştım ve dileğim gerçekleşti. Adağım, namazlarıma dikkat etmekti. Daha çok namaz kılacağım demiştim. Şimdi hiç namaz kılamıyorum. Bu adak geçerli midir? Eğer bunu yapamazsam bunun yerine başka bir şey yapsam olur mu? Bunun mesuliyeti nedir?

Adak, istenilen bir hususun olması durumunda yerine getirmek üzere, farz ve vacip ibadet türünden bir şeyin yapılacağına dair Allah’a söz vermektir. Bir diğer ifadeyle farz ya da vacip olmayan bir şeyi üzerine vacip kılmak demektir. Adakta ismi konulan şeyin yapılması gerekir.

Adakta bulunurken namaz demişseniz, bunu oruç tutarak ödeyemezsiniz. Eğer namaz kılacağım derken farz namazları kastetti iseniz bu zaten adak olmaz. Çünkü adasanız da adamasanız da bu sizin boynunuzun borcudur. Dolayısıyla bir şey gerekmez. Yani adakta bulunmamışsınız demektir. Eğer nafile namazları kastetmişseniz, bu işi ciddiye almalı ve elinizden geldiğince kılmalısınız. Şimdi zor gibi görünse de alışırsınız. Alışınca da bırakamazsınız, bırakınca rahatsız olursunuz. Hem bu adak, size farz namazlarınıza devamla beraber nafilelere ehemmiyet vermenize de vesile olur.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

40|7|Arşı yüklenip taşıyanlar ve onun çevresindeki şuurlular Rablerinin hamdi ile tespih ederler ve ona inanırlar. İman sahipleri için de şöyle af dilerler: "Rabbimiz! Sen her şeyi rahmet ve ilim halinde kuşattın. Tövbe edip senin yoluna uymuş olanları bağışla. Ve onları cehenem azabından koru!"
Sura 40