Defni yapılmış bir cenazeyi nakletmek caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben Hollanda’da yaşıyorum. Arkadaşımın bundan 23 yıl once 14 aylık iken vefat eden erkek kardeşinin mezarının toprak müddeti dolduğu için (24 yıl için 2400 euro yeni kontrat için bir yıl içinde karar bekliyorlar)üç seçenek sunuluyor. 1- Cenazenizi alın istediğiniz yere götürün. 2- Cenazenizi yakalım küllerini size verelim. 3- Yeni 24 yıllık kontrat imzalayalım. Biz bu hususta evladımıza nasıl sahip çıkabiliriz diye bana sual yönelttiler. Bu konuda bizlere yardımcı olabilir misiniz.

Cenazenin, gömüldükten sonra başka yere nakledilmesi, bir zaruret olmadıkça caiz görülmemiştir. Zarurete misal olarak da, kabrin gasbedilmiş bir toprak olduğu anlaşılması, birisinin sonradan sahip olduğunun ortaya çıkması, kabri deniz ya da ırmak sularının basması, düşman yurdunda kalıp gereken hürmetin gösterilmemesi gibi halleri göstermişlerdir. Bu tür hükümlerin beyan edildiği dönemlerde mezar parası gibi şeyler söz konusu olmadığı için bunlar konuşulmamış olabilir. Bugün eğer bu bahsettiğimiz şartlardan biri söz konusu ise cenaze nakledilebilir. Ayrıca 24 yıl için 2400 euro ödemek size külfet oluşturuyorsa, ciddi manada zorlanıyorsanız nakletmeyi düşünebilirsiniz. Ancak, böyle bir külfet yoksa, rahatlıkla veya biraz zorlanarak da olsa ödeyebilecekseniz, ödeyin ve mezarı hiç açmayın…

Not: 24 yılda bir cenazenin kemikleri dahi çürümüş olabilir. Toprağa göre değişir. Bu durumda götürecek bir şey bulamayabilirsiniz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

19|56|Kitap'ta İdris'i de an. Çünkü o, özü-sözü tam uyuşan bir kişiydi, bir peygamberdi.
Sura 19