Ehl-i kitap dışındakilerle evlilik olur mu?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Müslüman olmayan biriyle evlenirsem bu haram olur mu? Fakat bayanda Allah inancı var. Tabii bu bizimkinden farklı. Benim duyduğuma göre eğer Allah inancı, yani bir yaratanın olduğuna inancı olan biriyle evlenmek haram değildir. Sizce bu ne kadar doğru?

Müslüman bir erkek, Hıristiyan ya da Yahudi bir kadınla evlenebilir. (Maide suresi, 5/5) Bunların dışındakilerle evlenmesi caiz görülmemiştir. (Bakara Suresi, 2/221) bu şartlara göre, Allah inancı olsa da Hıristiyanım ya da Yahudiyim demeyen bir kadınla evlenmek caiz değildir. Neden diye düşündüğümüzde, hikmet olarak şunu çıkarabiliriz: Ehl-i kitap dediğimiz Hıristiyan ve Yahudilerde Allah inancının yanında, bir kitap ve peygamber inancı da var. Sadece Allah inancı olan insanlar ise bir mukaddes kitaba ve bir peygambere inanmayabilirler.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|73|Semûd'a da kardeşleri Sâlih'i gönderdik. Dedi ki: "Ey toplumum! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka ilahınız yok. Size Rabbinizden bir beyyine/açık bir kanıt gelmiştir. İşte şu; Allah'ın devesi. Sizin için bir mucize. Rahat bırakın onu, Allah'ın toprağında otlasın. Kötü bir niyetle dokunmayın ona. Yoksa korkunç bir azap yakalar sizi."
Sura 7