Elbisede bulunan resimlerle kılınan namaz sahih midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Giysilerde dikişle kabartma şeklindeki hayvan figürleri görüyorum. Mesela bir gömleğin cebinin üzerinde bir hayvan kabartması var. Bu namaza engel midir?

Namaz kılanın başı üzerinde veya önünde yahut hizasında sağında solunda veya secde yerinde canlı resmi bulunmak mekruhtur. Dayalı bir yastığın üzerindeki resim de aynı hükme tabidir. Dayalı olmayan döşeli yastıktaki resim mekruh değildir. Canlı resmi, namaz kılanın arkasında bulunursa mekruh olup olmayacağında ihtilaf edilmiştir. En doğrusu, mekruh olmasıdır. Canlı resmi ayaklarının altında veya oturduğu yerde bulunursa mekruh değildir. Çünkü tahkir edilmiştir. Elinde veya yüzüğünün üzerine belli olmayacak şekilde nakşedilmiş bulunursa yine mekruh değildir. Namaz kılan insanın cebindeki paralarda bulunan ufak resimler mekruh sayılmaz.

Evde resim bulundurmak helale yakın mekruhtur. Resimli elbisenin üzerinde onu örten başka bir elbise bulunursa resim örtüldüğü için o elbise ile namaz kılmak mekruh değildir.

Resim, kuş kadar olursa mekruhtur. Daha küçük olursa mekruh değildir. Bununla beraber, başı kesilmiş resimle namaz kılmak mekruh değildir. Yani ister resim başsız çizilmiş olsun; ister sonradan koparılmış veya canlılık eseri kalmayacak şekilde karartılmış, üzerine yeni nakışlar dikilmek suretiyle bozulmuş olsun durum aynıdır, namaza zarar vermez.

Cansız eşya resimleri mekruh değildir. Çünkü biri İbni Abbas’a (r.a.) resim yapmanın hükmünü sormuş İbni Abbas hazretleri ise şu cevabı vermiştir: “Eğer mutlaka yapman lazım geliyorsa hiç olmazsa ağaç ve cansız eşya resmi yap!” (Buhâri, Büyû 104 ; Müslim, Libâs 99)

Bu bilgilerden anlaşıldığı gibi, gömleğin cebinin üzerinde kabartma şeklinde bulunan küçük hayvan resmiyle namaz kılmak mekruh olmaz.

Kaynak: İbni Abidin, Namazı Bozan ve Namazda Mekruh Olan Şeyler

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

9|95|Yanlarına döndüğünüzde kendilerini paylamaktan vazgeçesiniz diye Allah'a yemin edecekler. Vazgeçin onlardan, çünkü hepsi pisliktir! Kazandıklarının karşılığı olarak, varacakları yer cehennemdir.
Sura 9