En faziletli nafile oruç hangisidir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm) farz orucun dışında nafile olarak tutulan en faziletli orucun Savm-ı Dâvûd olduğunu bildirmiştir: Abdullah b. Amr rivayet ediyor: Resûlullah’a (aleyhissalâtu vesselâm) benim:

“Yaşadığım müddetçe mutlaka geceleyin namaz kıla­cağım ve gündüzleyin oruç tutacağım.” dediğimi haber vermişler. Bunun üzerine Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Bunu sen mi söylüyorsun?” diye sordu. Kendisine: “Evet, bunu ben söyledim ya Resûlallah” dedim. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Ama senin buna gücün yetmez. Sen bazen oruç tut, bazen tutma, kâh uyu, kâh namaz kıl. Bir de her aydan üç gün oruç tut. Çünkü yapılan bir hayırlı amele mukabil on misli sevap verilir. Bu üç gün oruç bütün senenin orucu gibidir.” buyurdu. “Ben bundan daha fazlasına takat getirebilirim.” dedim. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “(Artık) bundan daha faziletlisi olamaz.” (Buhârî, Enbiya, 37) buyurdular. Başka bir hadislerinde de Allah Resûlü: “En faziletli oruç, kardeşim Dâvûd’un tuttuğu oruçtur. Dâvûd (aleyhisselâm) bir gün oruç tutar, bir gün tutmazdı.” (Buhârî, Savm 56) buyurarak bu orucun faziletine işaret etmiştir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

16|69|"Sonra, meyvaların her türünden ye de boyun bükerek Rabbinin yollarına koyul." Onun karıncıklarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifa vardır. Derin derin düşünen bir topluluk için, bunda kesin bir mucize var.
Sura 16