En makbul olan oruç hangisidir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Oruç, belirli bir süre sadece yemeyi, içmeyi bırakmak değildir. O, insanı aynı zamanda her türlü kötülükten de uzaklaştırır.

Oruçluyken helâl olan yiyecek ve içeceklerden uzak durulduğu gibi;

– Dilimiz, yalandan,

– Ellerimiz, haram işlerden,

– Midemiz, haram lokmadan,

– Gözlerimiz, harama bakmaktan,

– Kulaklarımız, yalan ve dedikodu dinlemekten,

– Ayaklarımız kötü işler peşinde koşmaktan uzaklaşarak, oruçtan nasiplerini almalı ve ömür boyu bu böyle devam etmelidir.

Oruçlu, çeşitli yemeklerle donatılmış sofranın başında iftar vaktine bir dakika kalsa bile, helâl olan yiyecek ve içeceklere elini sürmez. Çok acıkmış ve susamış olsa bile sabırla iftar vaktini bekler. Bu, zoraki bir bekleyiş değil, içten gelen umut dolu huzurlu bir bekleyiştir. Müminin, Allah’ın emri karşısında gösterdiği bu teslimiyet nefis terbiyesi ve iradeye hâkim olma eğitiminin çok olumlu bir sonucudur.

İnsanı, nefsanî arzularının esiri olmaktan kurtarıp âdeta melekleştiren gerçek bir eğitimdir bu.

Böyle bir eğitimden geçen mümin;

– Helâl olan şeylere bile elini sürmezken, nasıl olur da harama el uzatabilir?

– Vücuda faydalı olan yiyecek ve içecekleri istediği zaman bırakabildiği hâlde, nasıl olur da vücuduna za­­rar­lı olan içkilerden ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmez?

– Meşru olan cinsel arzularından vazgeçen mümin, nasıl olur da haram yollara düşebilir? Zina ve fuhuş gibi meşru olmayan ilişkilerde bulunabilir?

Orucun olumlu etkileri hayatımıza yansıdığı ölçüde oruç gayesine ulaşmış ve oruçludan beklenen de gerçekleşmiş olur. (Seyfettin Yazıcı, Ramazan ve Oruç, Diyanet y., Ankara, 1997)

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

26|199|O onu onlara okusaydı, yine de ona inanmayacaklardı.