Ergenlik Dönemindeki Kızların Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Kızlar için ergenlik, kadın olmaya bir geçiştir. Bu evrenin sonunda kızlar bebek yapabilecek unsurlara sahip olacaklardır. Bu dönemde kızlar erkeklere oranla daha gelişkin gözükür. Kızların vücudunda şu değişikler olur:

Vücut Şekli: Beliniz daralacak, kalçalar ise genişleyecektir. Vücudunuzun kalça, bacak ve karın bölgelerinde yağ depolanmaya ve kilo almaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Vücut Ölçüleri: Kollar, ayaklar, eller vücudun diğer organlarına göre daha hızlı büyür. Bu evrede kendinizi hantal hissedebilirsiniz. Bu geçici bir durumdur.

Deri: Artık daha yağlı bir hal alan cildinizin daha fazla terlediğini fark edersiniz. Bu, ter bezlerinin gelişmesinden kaynaklanır. Cildinizde sivilceler ortaya çıkabilir. Bu hormonların etkisiyle olur.

Göğüsler: Kızların çoğunda ergenlik göğüslerin büyümesi ile başlar.

Adet Kanaması: Kızlar için yeni bir dönem başlar. 9-16 yaş arasında görülen adet kanaması öncesinde veya sonrasında kramp, karında gaz birikmesi, göğüslerde hassasiyet veya şişkinlik, baş ağrısı, kendini kötü hissetme ve huzursuzluk gibi ani duygusal değişiklikler, depresyon olabilir.

Ergenlik Döneminde Cinsel Duygular Karıştırılabilir

Ergenlik dönemindeki çocuk, vücudunda meydana gelen değişikliklere karşı çok duyarlıdır. Bu dönemde cinsel duygularını da tahlile uğraşan genç bir duygu karışıklığı yaşayabilir. Normalde bu geçicidir. Eğer olumsuz bir çevrede yaşıyor, cinsel kimlik karmaşasına yol açacak davranışlara sıkça rastlıyorsa duygu karışıklığı daha da fazla olup sürekli hale gelebilir.

Farika Teymur Artır

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

11|1|Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.
Sura 11