Erkeğin namaz kılan bayanı görmesi bayanın namazını bozar mı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bir bayanın namaz kıldığı ortamda helal olmayan bir erkeğin bulunması durumunda namaz kılınabilinir mi? Söz konusu erkeğin namaz kılan kadını görmesi namazı bozar mı?

Efendimizin beyanları içerisinde bir kadın için en faziletli ve sevaplı namaz, evinde ve hatta evinin en ücra köşesinde kıldığı namazdır. “Kadınların en hayırlı mescitleri, evleridir.” (Feyzü’l-Kadîr, 3/491)

Bununla birlikte asr-ı saadette kadınların da mescide gelip, namaz kıldıklarını biliyoruz. Bu durumda kadınlar erkeklerin arkasında saf bağlayarak namazlarını kılabilirler. Yani bir bayanın namaz kıldığı ortamda yabancı bir erkeğin bulunması namazını bozmaz. Aynı şekilde kadın namaz kılarken namahrem bir erkek onu görecek olsa aynı şekilde namazı bozulmaz.

Nitekim günümüzde de, Mescidi Haram’da ve büyük camilerde kadınların, erkeklerle beraber namaz kıldıklarını ve erkeklerin kendilerini gördüklerini biliyoruz. Fakat bir kadın büyük camilere de gitse, mümkün olduğu kadar nazarlardan uzak kalmaya çalışmalı, eğer namaz kıldıkları camide mahfel veya ayrı bölümler varsa oraları tercih etmelidir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

33|53|Ey iman edenler! Size bir yemek için izin verilmedikçe Peygamber'in evlerine girmeyin. Vaktini bekleyip durmaksızın çağırıldığınızda girin, ancak yemeği yiyince hemen dağılın. Söze dalıp lafı koyulaştırmayın. Çünkü böyle davranmanız Peygamber'i rahatsız eder. Fakat o size bir şey söylemekten utanır. Allah ise hakkı dile getirmekten çekinmez. Peygamber'in eşlerinden bir şey istediğinizde, onlardan perde arkasından isteyin. Bu, hem sizin kalpleriniz hem de onların kalpleri için daha temiz bir yoldur. Allah'ın resulüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra onun eşleriyle nikâhlanmanız, size helal kılınmamıştır. Böyle bir şey Allah katında büyük bir vebaldir.
Sura 33