Eşim sabah namazına kalkmakta zorlanıyor, ne yapabilirim?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Eşim, çok şükür namazlarını kılıyor. Ama maalesef sabah namazlarına kalkmada zorlanıyor. Çoğu zaman kalkamıyor. Benim sürekli çağırmama ve kaldırmaya çalışmama rağmen kalkamıyor veya kalkmıyor. Bazen ısrar ediyorum tatsız bir durum oluyor. Sizden ricam takınmam gereken tavır konusunda beni aydınlatmanız. Israrcı mı olmalıyım yoksa kendi haline mi bırakmalıyım?

Öncelikle size bu konuda Nesil Yayınlarından çıkan Cemil Tokpınar’ın “Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?” isimli kitabını tavsiye edelim. Bu kitabı öncelikle siz okursunuz ve ardından eşinizin de okumasını istersiniz.

Böyle bir durumda eşinizle, onu sabah namaza kaldırırken değil de, gün içinde daha müsait vakitlerde konuşun. Yani onu zorlamadan incitmeden, güzellikle konuşmayı deneyin. Sabah namazının önemini, bir Müslüman için sabah namazını kaçırmanın söz konusu olamayacağını, en faziletli namazın sabah namazı olduğu gibi mevzuları onunla konuşun. Yani eşinizde öncelikle sabah namazının muhakkak kılınması lazım geldiği, bu namazı kaçırmanın bir Müslüman’a yakışmayacağı düşüncesinin oturması lazım. Ardından da onunla sabah nasıl namaza kalkabileceğiniz hakkında konuşursunuz.

İkinci olarak; namaza kalkamamasının ardında yatan sebeplere inmeye çalışın. Yani nedir onun namaza kalkmasına mani olan şey. Dediğimiz gibi bu namazın önem ve ehemmiyetini mi tam kavrayamamış, uyku problemi mi var, yoksa geceleri çok geç yattığında mı sabah kalkamıyor veya bir rahatsızlığı mı var? Yani önce problemin temeline inmeye çalışın. Ancak bu şekilde çözüm için belli kararlar verebilirsiniz.

Sabah kaldırırken tatlı bir ısrarda bulunsanız da baskıcı, kırıcı olmayın, zora başvurmayın. Çünkü uykudan yeni uyanan bir insanın çok da laf dinleyecek hali olmaz. Bu arada duayı da elden bırakmayalım. Rabbim yardımcınız olsun.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

56|65|Dileseydik, onu kuru bir çöp haline getirirdik de başlardınız şu şekilde gevelemeye:
Sura 56