Eskisinden çok çıkan kaşlar alınabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Eşim evlenmeden önce kaşlarını alıyorken kaş almanın günah olduğunu öğrenince bunu bıraktı. Fakat kaşları eskisinden daha çok çıkmaya başladı. Acaba eşimin kaşlarını alması caiz midir?

Evet, sizin de okumalarınız neticesinde öğrendiğiniz gibi kadınların kaşlarını aldırması, güzelleşmek için dişlerini inceltmesi, dövme yaptırılması estetik ameliyat olunması gibi fiiller fıtrata müdahale sayıldığından dolayı yasaklanmıştır. Bir kadın için en güzeli Allah’ın yarattığı şekil ve şemaile razı olup bunun üzerinde bir değişiklik yapmamasıdır.

Ancak İslam âlimleri kadınlarda çıkan bıyık, sakal gibi tüylerin onlar için tabiî olmadığını belirterek bunların alınmasına cevaz vermişlerdir. Yani bir kadının yüzünde, kendisini rahatsız edecek ve insanlar tarafından hafifsenecek fazla kıllar bulunuyorsa bunları alabilir demişlerdir.

Daha önceden kaşlarını alıp da bundan vazgeçen bir bayan, kaşlarının ince haline alıştığından dolayı ona fazla çıkıyor gelebilir. Evvela buna dikkat etmek lazım. Eğer böyle değil de, hakikaten rahatsızlık verecek derecede normalden fazla çıkmaya başladıysa ve bu durum sadece kendi kanaatinden ziyade başkaları tarafından da açık bir şekilde fark ediliyorsa kaşlarını aslî haline döndürebilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

20|26|İşimi bana kolaylaştır."
Sura 20