Eşlerden birinin aldattığı öğrenildiğinde ne yapılmalıdır, çocukların durumu ne olur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bir kadının kocasını veya kocanın karısını aldatmış olması durumunda bunu öğrenen tarafın tavrı ne olmalıdır? Çocukların durumu aldatan anne veya baba ile kalma durumu nasıl olabilir?

Böyle bir durum, aileyi yıkmaya götüren bir sebeptir. Aile yıkılmasa bile huzursuzluk oluşturan bir husustur ve her iki taraf için de zordur. Zor olduğu gibi mesuliyet de getirir. Aileyi dağıtan kişi, büyük bir vebalin altına girmiş demektir. Zira ailenin dağılmasıyla ortada sahipsiz eşler ve şefkate muhtaç oldukları bir dönemde şefkatsiz ve korumasız bırakılmış çocuklar kalır. Bunların mesuliyeti de, yuvasını dağıtan şahsa aittir.

Dinimiz, aileye büyük önem verir. Zira aile toplumun temelidir, cennetin bahçelerinden bir bahçedir. Aile nasılsa toplum da öyle olur. Aile, topluma yetişmiş fertle armağan eden bir kurum, bir okuldur. Dinin en güzel ve en rahat yaşanacağı, dinî duyguların derinlemesine duyulacağı yer ailedir. Belki de bu yüzdendir ki, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), “Evlenen kişi, dininin yarısını tamamlar” buyurmaktadır. Bu kadar ehemmiyetli olan yuvayı yıkmak için şeytanlar elbette boş durmayacaktır. Hatta şeytanı en çok sevindiren kötülük, aileyi dağıtmaktır. Bu yüzden aile üzerinde titizlikle durmamız gerekir.

Eşlerin birbirlerini bir başkasıyla aldatmaları, kabullenilecek bir durum değildir. Ancak bununla beraber, eşlerin göstereceği dirayet, büyüklerin yapacağı rehberlik ve nasihlik (nasihatçilik) sayesinde böyle bir durum düzeltilebilir veya en azından çocukların varlığı göz önünde bulundurularak yuva ayakta tutulabilir. Aldatma, doğrudan bir boşanma sebebi değildir. Böyle bir hadise yaşandığında eşler, hatayı yüze vurmadan, saygı ve güven perdesini yırtmadan durumu düzeltmeye, birbirlerine nasihat etmeye çalışırlar. Birbirlerinin ayıbını araştırmazlar. Bu şekilde muvaffak olamazlarsa, araya büyükler, sözü dinlenecek insanlar sokulur. Onların tavsiyesi alınır. Eğer eşler gerekli gayreti gösterdikleri halde ailedeki huzuru sağlayamadılarsa, nasihlerin nasihatleri de fayda vermezse bu işin sonu boşanmaya varır. Boşanma durumunda çocukların ne olacağı ortaya çıkar. Küçük çocukların anne şefkatinden mahrum bırakılmamaları, bakımlarının görümlerinin anneleri tarafından daha yapılacağı göz ününde bulundurulduğunda annelerinin yanında kalmaları en uygun olanıdır. Ancak, anne ahlaken düşükse, başka bir dine mensupsa, Müslüman olsa bile dinî açıdan baba daha iyiyse, baba tercih edilir. Bununla beraber, çocuk kimde kalırsa kalsın her halükarda çocuğun annesini ve babasını belli aralıklarla görmesi gerekir. Böylece zaten büyük bir boşluğun içine atılan çocuğun tamamen kendini sahipsiz hissetmemesi ve annenin şefkatiyle babanın cesaret ve güveninden mahrum kalmaması sağlanmaya çalışılır. Allah yardımcınız olsun.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

60|3|Kıyamet gününde ne hısımlarınızın ne de çocuklarınızın size hiçbir yararı olmaz. O, sizi birbirinizden ayıracaktır. Allah, işleyip ürettiklerinizi açık açık görmektedir.
Sura 60