Eşlerin birbirine nasıl hitap etmesi uygun olur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bayanlar eşlerine isimleri ile hitap edemez deniliyor bu doğru mudur? Kendi aralarında birbirlerine nasıl hitap etmeleri gerekir?

Bu konuda kesin bir bağlayıcı nas (hüküm) yoktur. Yani eşlerin birbirine ismiyle hitap etmesi yasaklanmamıştır. Ancak dinimizi yorumlayan kültürümüz, isimle hitap etmeyi hoş karşılamamış ve daha ziyade güzel sıfatlarla seslenmeyi uygun görmüştür. Bunun içinde fıkıh kitaplarımızda, kadının eşine karşı ismiyle hitap etmesinin mekruh olduğu şeklinde hükümler yer almaktadır. Yani eşlerin birbirine karşı, karşı tarafa bir değer ve saygı ifadesi taşıyan güzel ifadelerle hitap etmeleri güzel görülmüştür. Genel olarak kadının erkeğe karşı, bey veya efendi şeklinde hitap etmesi, erkeğin de eşine, hanım diye hitabı uygun olur. Ayrıca çiftlerin bulundukları konuma, yaptıkları mesleğe göre de farklı hitap şekilleri olabilir. Hacı efendi, hoca hanım, doktor bey vs.

Meselenin bir de ev içi ve ev dışı hali vardır. Ev içinde, eşler birbirlerine sevgi ifade eden, “hatuncuğum, gönlümün neşesi, gözümün nuru” gibi samimi ve sıcak tabirler kullanabilirler. Ancak, toplum içerisinde konum biraz daha ciddiyet gerektirdiğinden dolayı “bey, hanım, hoca hanım” gibi saygı ifade eden tabirlerin tercih edilmesi uygundur.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

6|113|Ki âhirete inanmayanların gönülleri ona ısınsın, ondan hoşlansınlar, elde ettikleri şeylere sahip olmaya devam etsinler.
Sura 6