Evleneceğimiz kişiyle evlilik öncesi nasıl hareket etmeliyiz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama:  Evlenmeyi düşündüğümüz birisiyle hangi dairede hareket etmeliyiz? Mesela ikimiz yalnız kalmamak şartıyla bir yerde oturup konuştuğumuzda ailesinin haberi olmalı mıdır? Bu konuda bizi aydınlatmanızı istiyorum.

Bir kadınla erkeğin böyle iyi niyetle de olsa sık sık görüşmeleri bazı duyguların zayıflamasına ve kaymalara sebebiyet verebilir. Bunun için bir araya gelmenin adı konmalıdır. Bu da nişan olacaktır. Onun dışında biraz gönül eğlendirelim, gezip tozalım, sonra eğer birbirimizi iyi tanıdıktan sonra beğenir ve evlenmeyi düşünürsek o zaman da durumu değerlendiririz gibi bir mantıkla insanların hareket etmesi yanlış sonuçlara götüren hareketlerdir. İnsan kayabileceği zeminlere girmemeli, mutlaka girmesi gerekiyorsa da dikkatli yürümelidir.

Bu konuda kızlar çok mağdur oluyorlar. Bize gelen soruların bir kısmı sizin sorduğunuz soruyu sormadan gelişigüzel görüşmeler yapıp sonradan pişman olanlardan geliyor. Bazıları gerçekten de çok ileri gitmiş olabiliyorlar. Ailenin haberi olması konusuna gelince bunun adı konulduktan sonra her görüşme için olması gerekmez. Ancak görüşmelerde dikkatli olunmalı ve duyguların taşıp insanı yanlış yollara sürükleyebileceği seviyeye gelmemeli.

Yabancı kadın ve erkeğin birbiriyle konuşmasında bazı sınırlar vardır. Erkek ve kadının konuşma ve birbirine muhatap olma durumunda bakışlarını kontrol altında tutmaları gerekir. Bir mü’min, karşı cinsin bakılması yasaklanan yerlerine bakamaz ve bakışını ihtiyaç dışında uzatamaz. Ayetlerde şöyle buyurulur: “Mü’min erkeklere, gözlerini haramdan sakınmalarını söyle… Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar…” (Nur Suresi, 24/30–31.) Burada istenen kadınla erkeğin bir birine hiç bakmaması değildir. Onlar ihtiyaç olduğundan dolayı birbirlerine bakabilirler. Uzun ve alıcı bakmamak esastır. Bunun yanında karşıdan davetkâr bir bakış olmamalıdır.

Yabancı bir erkekle kadının, kimsenin olmadığı yerlerde baş başa bulunmamaları gerekir. Bu durum hadisle yasaklanmış ve böyle bir yerde üçüncü kişinin şeytan olduğuna dikkat çekilmiştir. (Buharî, Nikah, 111,112; Müslim, Hacc, 424; Tirmizî, Rada, 16)

Bu meseleleri çok uzun ve ciddi düşünüp hep bununla meşgul olursanız, sonucuna ulaşmanız zor olur. Her meseleye yeterince ilgi ve yer vermek lazım.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

15|58|Dediler: "Biz günahkâr bir topluluğa gönderildik."
Sura 15