Evlilikte Birinci Tercih Sebebi

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Resûl-i Ekrem Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadis-i şeriflerinde:

تُنْكَحُ الْمَرْأَةُ لِأَرْبَعٍ: لِمَالِهَا وَلِحَسَبِهَا وَلِجَمَالِهَا وَلِدينِهَا فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدّينِ تَرِبَتْ يَدَاكَ

“Kadın (genellikle) dört şey için nikâhlanır: Malı, soyu sopu, güzelliği ve dindarlığı; sen dindar olanını seç ki huzur bulasın.”[1] buyurmak suretiyle, evlenecek olanlara evlenmeyi düşündüğü adayda aramaları gereken en önemli özelliğe işaret buyurmuşlardır. Bir kadında aranması gereken en önde gelen özellik, dindarlık olduğu gibi kız babalarının ve gelinlik çağa gelmiş kızların evlenecekleri erkekte aramaları gereken birinci vasıf da dindarlık olmalıdır.

Hadiste belirtilen dindarlık haricindeki diğer vasıflar geçicidir. Kalıcı olan ve insanı gerçek değerine ulaştıran vasıf ise dindarlıktır çünkü bir insanla güzelliği, malı, soyu sopu için evlenen bir kimse pekâlâ bu özellikler kaybolduğunda sevgisi bitebilir veya böyle bir temel üzerine kurulmuş aile bağı, vefa ikliminde sürmeyebilir. Ancak birbiriyle dindarlığı ve ahlâkı için evlenenler, ebedî cennet hayatında da beraber olmaya niyetlenmişler demektir. Bu çiftler en sıkıntılı durumlarda bile birbirlerine vefalı davranırlar. Aynı düşünce ve müşterek değerler etrafında hayatlarını birleştiren eşlerin kuracağı bir yuva, cennetten bir köşe olmaya namzetken, tamamen dünyaya yönelik, menfaat yörüngeli değerler üzerine bina edilmiş bir aile insana cehennemvari bir hayat yaşatabilir.

Evlilik, ciddi ve hayatî bir mesele olduğu için aceleci olmamak gerekir. Evliliğe adım atılacağı zaman, akıl, mantık ve muhâkeme çerçevesinde bir tercih yapılmalıdır. Hislerine kapılarak, aceleyle yapılan tercihler çoğu zaman, insanlara pişmanlık getirir. Dolayısıyla evlilik hususunda, akıllıca davranmalı, ayrıca anne-babanın, aile büyüklerinin ve itimat edilen ehliyet ve tecrübe sahibi kimselerin düşüncelerine mutlaka müracaat edilmelidir. Evlenecek kimse, “bu sadece benim meselemdir, başkasının görüşüne ihtiyacım yok” diyerek hareket ederse bu kendisi için hazin bir neticeye dönüşebilir. Evlilik hususunda ehliyet ve tecrübe sahibi ne kadar çok kimsenin düşüncesi alınırsa, hata yapma ihtimali o oranda azalır.


[1] Buhârî, nikâh 15; Müslim, radâ 53.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

25|16|Onlar için orada, diledikleri herşey sürekli vardır. Bu, Rabbin üzerinde sorumluluğu üstlenilen bir vaattir.
Sura 25