Evlilikte İffet

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Soru: Evli bir erkek, kadının şerrinden nasıl kurtulur. Daha açığı ise ben evliyim ve başka bir kadın tarafından rahatsız ediliyorum. Buna kesin ve acil bir çözüm gösterir misiniz?

Cevap: Nefsinizi ve ailenizi koruyabilmeniz için aklımıza gelen bir kaç tavsiyede bulunalım:

1- Öncelikle Cenab-ı Hakk’a samimi olarak dua etmeli ve bizi kadının şerrinden, fitnesinden ve belasından korumasını istemeliyiz.

2- Manevî hayatımızı canlı tutmalı, ibadetlerimizde aksaklık göstermemeli ve devamlı Allah’la irtibatımızı güçlü tutmalıyız.

3- Bizi harama götürebilecek her türlü hal ve hareketten uzak durmalıyız. Yani bir kadını düşünme, hayal etme, bakma, elini tutma vb. gibi bütün şeylerden kaçınmalıyız.

4- Bahsini ettiğiniz kadına ümit verebilecek hiçbir tavra girmemelisiniz. Yani ona karşı gülümsemez, size ilgisini arttıracak güzel söz söylemez ve hatta onun rahatsız edici hareketlerine karşı tavır koyarsınız. Evet, onun sizden hoşlanmasını gerektirecek hiçbir hal sergilemezsiniz.

5- Mümkün olduğunca o kadınla aynı ortamda bulunmamaya çalışır, mecburen bir araya gelecek olursanız da, ona karşı soğuk ve ciddi davranırsınız. Hatta o size karşı laubali olacak olursa onu sert bir dille uyarır ve yaptığının yanlış olduğunu anlatırsınız.

6- Gerekirse bu hususu samimi olduğunuz ve dini hassasiyetine inandığınız bir kaç arkadaşınıza açarak onlardan yardım istersiniz.

7- Eğer bütün bunlara rağmen hala kendinizi günaha düşme tehlikesinde görüyorsanız, yerinizi değiştirir ve irtibat kurabilecek hiçbir iz bırakmazsınız.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bize Kendisinden sonra kadınlardan daha büyük bir fitne bırakmadığını söylüyor. Bu açıdan bizim de bu konuda fevkalade hassas olmamız ve hayalimizi ve diğer organlarımızı günahtan temiz tutmamız gerekiyor.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

96|9|Gördün mü o yasaklayanı,
Sura 96