Finans kurumlarından kredi çekerek araba alabilir miyim?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Biz araba almak için katılım (finans) bankalarından kredi çekmek istiyoruz. Faiz yerine geçmediği ve helal olduğu için. Fakat birçok yerde bu bankaların da faiz yerine geçtiği ve bankaların sadece din istismarı yaptıkları türünden sözler işitiyoruz. Bu konuda doğru olan nedir?

Finans kurumlarının işleyişi bankalara benziyor gibi görünse de onlardan çok farklıdır. Bir defa, finans kurumlarındaki işlemler faiz üzerine kurulmuyor. Tüzel bir kişilik olarak evi peşin paraya kendileri alıyorlar ve üzerine belli bir kar oranı ekleyerek size vadeyle satıyorlar. Yani sizinle finans kurumu arasında bir çeşit vadeli alım-satım işlemi gerçekleşmiş oluyor. Bunun İslami akitlerdeki ismi “murabaha akti”dir. Dolayısıyla sizin finans kurumları aracılığıyla araba almanızda bir mahzur yoktur.

Belki burada dikkat edilmesi gereken üstesinden kalkamayacağımız taksitlerin altına girmemek, ödeyeceğimiz aylık taksitleri maaşımızla orantılı ayarlamak ve böylece daha sonra ortaya çıkacak mağduriyetlerin önüne geçmektir. Ayrıca, ödemeleri geciktirmek suretiyle faize benzer bir artırmaya sebebiyet vermemek gerekir. Çünkü ödeme gecikince, finans kurumu, bunun çaresini fiyat arttırmakta görüyor. Bu da faize girer. Ancak, buna sebebiyet veren müşteridir. Yoksa kurumun, doğrudan bir faiz koyma gayesi yoktur.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

32|18|Hiç, bir mümin, bir sapık gibi olur mu? Hayır, eşit olmazlar!
Sura 32