Günah bataklığından nasıl kurtulabilirim?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Büyük günahlardan birini defalarca hiç utanmadan rabbimin bana verdiği onca nimete rağmen işledim. Bu fasit daireden nasıl kurtulacağımı gerçekten bilmiyorum. Allah’ın cc rahmetinden ümidimi kesseydim herhalde bir daha toparlanamazdım. Ben bunun kefaretini nasıl ödeyeceğim?

Efendimiz sallallahu aleyhi ve selem, sizin gibi derdini ve günahlarını sebep göstererek, nasıl affedilirim ki diyen Hazreti Vahşi’ye yazmış olduğu mektuplarda hep ümit ve rahmet dolu ayetleri göndermiş, Vahşi de teslim-i silah ederek gelmiş ve hidayete ermişti. Aynı şeyler bizler için de geçerli. Ne kadar günah işlesek de ümide ve Allah’ın rahmetine sığınarak geri döneceğiz inşallah. Bu mevzuda Zümer Suresinin 53. ayetinde şöyle buyrulmaktadır: “De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, gafur ve rahîmdir (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır).”

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selem, bu ayet hakkında şöyle buyurmuştur: “Bu âyeti, dünyaya ve dünyada bulunan şeylere değişmem”

Bu ayet Kur’an’daki en ümit verici ayet sayılır. Ancak, insan nefsine güvenmemeli. Çünkü nefis, bazen insanı Allah’ın rahmetiyle de kandırabilir ve günah işletir. Ayette şöyle buyrulur: “Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının!

Öyle bir günden çekinin ki o gün hiçbir baba evladına asla fayda veremez, evlat da babasına fayda sağlayamaz.

Allah’ın vâdi elbette gerçektir. O halde sizi dünya aldatmasın ve çok hilekâr şeytan da sizi Allah ile aldatmasın, Allah’ın affına güvendirmesin!”(Lokman Suresi, 31/33)

Dolayısıyla sizin yapacağınız şey, bu ayetlere sımsıkı sarılmak, samimi tevbe etmek, yalnız kalmamak, hep Allah yolunda bir şeylerle meşgul olmak, hizmet etmek, devamlı dua etmek, özellikle secdelerde Allah’a dua dua yalvarmak, ibadetleri, özellikle de namazı aksatmamaktır. Güzelce abdest alınarak, Allah huzurunda olma şuuruyla kılınan namaz insanı kötülüklerden alıkor. (Ankebut, 29/45)

Bunların dışında kitap okumak, maneviyatı güzel olan arkadaşlarla beraber bulunmak gerekir. Bunu iradi olarak yapmalısınız. Hele sizin bulunduğunuz yerlerde güzel arkadaşlarla beraber bulunmada ısrar etmelisiniz. Güzel arkadaş da insanı günahlardan uzaklaştırır. En azından utancından insan günah işleyemez.

Ümitsizlik küfür sıfatıdır ve şeytanın oynadığı en büyük oyunlardandır. Onun için sakın bittim demeyin. Daha ümit var deyin ve tevbe banyolarına koşun.

Bu dünyada yasaklanan ne kadar şey varsa, ahirette mükâfat olarak onların en âlâsı verilecektir. Şarap içmeyin deniyorsa, öbür tarafta şaraptan ırmaklar verilecektir. Kadınlara yaklaşmayın buyruluyorsa, iffetli yaşandığı taktirde ahirette nice huriler insana verilecek ve insan onlarla öyle tatmin olacak ki, iliklerine kadar doyacak. Zaman zaman bu mükafâtları hatırlayarak sabretmelisiniz.

Son bir teklifimiz, eğer okul okumuyorsanız, sizi oraya bağlayacak ciddi bir durum yoksa tayin isteyin ve oradan ayrılın. Daha salim ve sade bir yere geçin. Eğer orada kalmanız gerekiyorsa evlenin. Okuyorsanız bile evlenin. Allah bir genişlik verir inşallah. Çünkü günaha düşme durumunda olanların evlenmesi farzdır. Allah yardımcınız olsun. Sıkıştığınızda yine yazarsınız.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|176|Dileseydik onu, o ayetlerle yüceltirdik. Ama o, sonsuza dek kalacakmış gibi, yerküreye bağlandı; iğreti arzularına uydu. Onun durumu şu köpeğin durumuna benzer: Üstüne varsan dilini sarkıtarak solur, kendi haline bıraksan dilini sarkıtarak solur. Ayetlerimizi yalanlayan toplumun örneği işte budur. Bu hikâyeyi anlat ki düşünüp taşınabilsinler.
Sura 7