Günahkar müslümanlar cennete giderken diğer dinlerden olan masumlar cehenneme mi gidecek?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bütün Müslümanlar cennete giderken, diğer dinlerden olanlar cehenneme mi gidecek? Ancak bu Müslümanların içinde nice günahlar işleyenler olduğu gibi, hayatını nezihane ve ahlaklı yaşayan Hristiyan veya Yahudiler de var. Nasıl olur da bu günahkâr Müslümanlar cennete giderken, Müslüman olmayanlar ebedi cehenneme gider?

Burada öncelikle Müslümanların durumuna bir göz atalım. “Bütün Müslümanlar cennete gidecek” hükmü doğru olsa da, bazı yönlerden meselenin açılması gerekmektedir. Öncelikle cennete gitmek için, kişinin son nefesini verirken kalbinin iman dolu olması gerekir. Yani sizin de ifade ettiğiniz gibi, eğer kişi dünyada iken, Müslümanım demiş ve imanlı olduğunu iddia etmiş ama o inanmanın gereklerini hiçbir şekilde yerine getirmemişse, böyle bir iman o kişiyi son nefesinde yalnız bırakabilir. Çünkü imanın derinleşmesinde en önemli şey onun ibadetle beslenmesidir. Bundan dolayı biz Müslüman gördüğümüz her bir kişinin, Müslüman olarak can vereceğini garanti edemeyiz.

İkinci olarak Müslüman olarak vefat eden her Müslüman doğrudan cennete gidecek şeklinde bir hüküm de doğru değildir. Çünkü, “Artık kimin tartıları ağır basarsa, memnun kalacağı bir hayata girer. Kimin tartıları da hafif gelirse, onun barınağı da Haviye olur. Onun ne olduğunu bilir misin? Haviye bir ateştir, kızgın mı kızgın!” (Karia Suresi, 101/6-11) ayetinden de anlaşıldığı üzere, ancak sevap tartısı ağır olan Müslümanlar doğrudan cennete gireceklerdir. Günahları fazla olan Müslümanlar ise, cehennemde günahlarının cezasını çektikten sonra, cennete girebileceklerdir.

Daha geniş bilgi için şu soru cevabımızı da okumanızı tavsiye ederiz:

Yabancı Memleketlerde Doğanların Durumları Ötede Nasıl Olacaktır?

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|68|Ve onları dosdoğru bir yolla elbette kılavuzlardık.
Sura 4