Gusül ve abdestte yarayı yıkamak gerekir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ayağımda bulunan bir rahatsızlıktan dolayı, yaklaşık bir haftadır kullandığım sıvı ilaç, sürdüğüm yerlerde ve derinin içine nüfuz edip dış deride bir tabaka oluşturuyor. Bu tabakanın kaldırılması da ancak derinin kazınmasıyla mümkün ki acı veren bir durum. Bu şekliyle gusül ve normal abdestime mani teşkil eder mi?

Siz ayağınıza bu ilacı bir zaruretten dolayı sürdüğünüz için, böyle bir durum gusle mani olmaz. Nitekim Mehmet Mevkufâtî’nin “Mülteka’l-Ebhur”a yazdığı şerhinde şu hüküm bulunmaktadır: “Bir kimsenin ayaklarında yarık olup, altına su geçirmeyince ilaç koysa ilacın üstünü yıkamak kifayet eder.” (Mülteka Tercümesi, 1/83)

Dinimizde “kolaylık” temel bir prensip olduğundan, kişi ibadet ve temizliklerini mümkün olduğunca asıl hüviyetleriyle yerine getirir, bir zarurete binaen yerine getiremiyorsa ruhsatlardan istifade eder.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

47|19|Allah'tan başka tanrı olmadığını kuşkusuzca bil! Hem kendi günahın için hem de mümin erkeklerle mümin kadınlar için af dile. Allah sizin, dönüp dolaşacağınız yeri de varıp ulaşacağınız yeri de bilir.
Sura 47