Hacca gidenlerin işledikleri günahlar kat kat fazla mı yazılır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Hacca gidip gelen bir insan hacı olduktan sonra işlediği günahlara 70 katı ile ceza yazıldığını söyleyen bazı insanlar var. Bu doğru mudur?

Cenab-ı Hakk’ın rahmeti, sevabı 7, 700, 7000… katı ile mükâfatlandırırken günahın karşılığı bire bir olmaktadır. Yani bir günah işleyen o bir günahı işlemiş olmanın günahının cezasını çekecektir. Bunun hacca gitmekle bir alakası yoktur. İnsan hacda geçmiş günahlarından –Allah’ın izniyle- temizlendiği için hacdan sonra daha dikkatli yaşaması tavsiye edilmiş, hac ikinci bir başlangıç ve milat olarak kabul edilmiştir. Hacdan sonra günahların 70’le çarpılması bir yana iki katı bile ceza verilmez. Rahmet fazla, ceza aynı derecede olur.

Dediğiniz şeyi, herhangi bir kitapta görmediğimiz gibi, bu söz aynı zamanda Cenab-ı Hakk’ın En’am suresinin 160. ayetindeki, “Kim Allah’a güzel bir işle gelirse, iyilik işlerse, ona on misli verilir; kim de bir kötülükle gelirse, sadece kötülüğüne denk bir ceza görür ve hiç kimseye haksızlık edilmez.” (Neml Suresi, 27/89) hükmüne aykırıdır. Günaha her zaman ayette ifade edildiği gibi tam denk bir ceza verilir; fazla olmaz. Bu Allah’ın rahmetinin bir neticesidir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

50|15|İlk yaratıştan âciz kalıp yorulmuş muyduk? Hayır, yeni bir yaratıştan kuşku içinde olan onlardır.
Sura 50