Hangi katkı maddeleri haramdır ya da sağlığa zararlıdır. Aldıklarımızdan emin olmanın bir yolu var mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Eskiden haram ve sağlığa zararlı katkı maddeleriyle ilgili listeler gezer ve herkes onlardan uzak dururdu. Son zamanlarda bu hassasiyet azaldı. Boğazdan geçenlere dikkat edilmiyor. Hangi katkı maddeleri haramdır ya da sağlığa zararlıdır. Aldıklarımızdan emin olmanın bir yolu var mıdır?

Bizim vazifemiz, çevremizin ne kadar bozulduğunu araştırmak ve insanlar hakkında doğru veya yanlış bazı hükümler vermek değil, kendimize bakmaktır. Biz her zaman hassas olur ve çevremizi de harama karşı uyarırsak bu konuda yapmamız gerekenleri yapmış oluruz.

Bir Müslüman olarak zor bir dönemde yaşıyoruz. Yediğimiz, içtiğimiz, baktığımız, bakmadığımız, yaptığımız ve yapmadığımız her şeyin hesabının bize sorulacağını düşününce bu zorluk daha da belirginleşiyor. Şartlar ne kadar zor olursa imtihan sonunda elde edilecekler de o kadar büyük olabileceği gibi, şartların zorluğuna göre bazı hafifleştirmeler de söz konusudur. Dini hayatına taşımanın elde kor taşımak gibi olduğu bir dönemde bazı kusurlar –inşallah- bile bile işlenmedikten ve kaçınmak da mümkün olmadıktan sonra Allah tarafından yok sayılabilir ümidindeyiz. Zaten O (c.c.) demiyor mu “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, gafur ve rahîmdir (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır).” (Zümer Suresi, 39/53) Efendimiz, bu ayeti dünyadaki hiçbir şeye değiştirmeyeceğini ifade ediyor. Evet, günahların bizi çepeçevre sardığı bir ortamda niyetlerimizi sağlam tuttuğumuz takdirde biz de Allah’ın rahmetine sığınabiliriz, tabii ki şartlarına uyarak.

Yediğimiz, yiyebileceğimiz pek çok şey maalesef haram maddelerle içli dışlı. O zaman yapılacak olan şey, özellikle yiyecek ürünleri İslami hassasiyetini bildiğimiz yerlerden almak. Firmalar da önemli, bazı firmalar özellikle buna dikkat ettiklerini söylüyorlar ki, bu konuda açık ifadeleri varsa, onları daha fazla araştırma mecburiyetimiz yok. Önce güvenebilecek yerler bulup sonra da oralardan alışveriş yapmak lazım.

İnternette bazı siteler, yenilen ve içilen şeylerin muhtevası hakkında bilgi veriyorlar. Muhtevada caiz olmayan bir şey yoksa, “asıl olan mübah olma”dır hükmüne dayanabiliriz. İnternette maalesef milletimizin hassasiyetini suistimal edenler de var. Milletin eline bir liste tutuşturup, market market dolaştırmak pek uygun bir şey olmasa gerek. Ama temel prensipler bellidir. Biraz dikkat insana yeter. Tekrarla söyleyelim: Yapılması gereken, bu konulardaki hassasiyeti bilinen ürün ve firmaları tercih etmek. Herhalde bu hayatın devam etmesine ve yerine göre zevk ve lezzet almaya da yeter. Bunun yanında önümüze çıkan her şey de haram değil. Allah’ın helal olarak rızıkları çok. Müslümanlar onları bulmalı ve üretip çoğaltmalı. Tüketiciler de bu hassasiyete karşı hassasiyet göstermeli.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

8|9|Hani siz, Rabbinizden yardım ve destek diliyordunuz; O, sizin dileğinize şöyle cevap vermişti: "Hiç kuşkunuz olmasın, ben size, meleklerden birbiri ardınca bin tanesiyle yardım ulaştıracağım."
Sura 8