Haram para nasıl harcanmalıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bilmediğiniz bir işlem karşılığında, elde etmiş olduğunuz faizli bir kazançtan ele geçen para nasıl harcanmalı veya bu para nasıl değerlendirmeliyiz?

Bilerek veya bilmeyerek kişinin eline geçen faiz miktarı, haram bir paradır. Dolayısıyla kişinin bu parayı hiçbir şekilde kullanması caiz değildir. Kendisi kullanamadığı gibi bu parayı yakınlarının menfaati olan bir yerde kullanması da caiz değildir.

Dünyevi ve uhrevi beklentilerle bu paranın harcanması doğru olmaz. Yani sevap niyetiyle, başkalarına sadaka ve yardım maksadıyla da kullanamaz. Zira bir hadisi şerifte de buyrulduğu gibi, Allah ancak temiz ve helal olan şeyleri kabul buyurur. Aynı şekilde dinimiz malın zayi olmasını da yasakladığından, kişinin bunu atarak, yakarak vs. ortadan kaldırması da hoş görülmemiştir.

Öyleyse, bu para birisinin faiz borcuna sarf edilebilir, bir hayır müessesesinin normalin üzerindeki vergi borçlarında, bu müesseselerin tuvalet yapım ve tamirlerinde kullanılabilir. Ayrıca, bir fakirin kömür ihtiyacını karşılamak gibi yollarda sarf edilebilir diyen âlimlerimiz de vardır. Bu da düşünülebilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

19|77|Ayetlerimizi inkâr edip, "Bana mal da evlat da kesinlikle verilecek." diyeni gördün mü?
Sura 19