Haramla tedavi caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Efendimiz hadis-i şerifleriyle Müslümanlara tedavi olmalarını emretmiş ve Allah’ın her hastalık için bir deva yarattığını bizlere haber vermiştir. Bununla beraber yeme-içme gibi hususlarda hep helalin peşinde olan iman sahiplerinin, tedavi olurken de bunun helal yollardan olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Haplarda bulunan jelâtin maddesinin (özellikle yurtdışından gelenlerinin) yapımında, domuz mamullerinin çokça kullanıldığını biliyoruz. Öncelikle Efendimizin haramla tedavi hakkındaki bir iki hadisini zikredelim;

“Allah derdi de çareyi de verdiği gibi her dert için bir ilaç yaratmıştır. Bu sebeple tedaviye devam ediniz. Fakat haramla tedavi etmeyiniz. (Ebu Davud, Tıb 11)

“Allah şifanızı sarhoşluk veren şeylerde yaratmamıştır. (Buhari, Eşribe 15)

Hadislerde haram yolla tedavinin yasaklandığını görüyoruz. Fakat fıkıh âlimlerimizden bazıları bu yasaklamanın normal şartlar içinde geçerli olacağını belirterek, zaruret durumlarında haramla tedavi yapılabileceğini söylemişlerdir. Fakat bunun için şu şartların bulunması gerekmektedir;

1.  Bu ilaç kullanılmadığı takdirde insan hayatının ve sağlığının gerçek bir tehlikede bulunması,

2. Onun yerini tutacak helal bir ilacın bulunmaması ve helal yolların araştırılması

3.  Bu ilacı,  mesleğinde hazık, güvenilir Müslüman bir doktorun tavsiye etmesi gerekir. (Müslüman hekim olmasa da, mesleğinde iyi ve güvenilir bir hekim de olabilir)

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|61|Siz şöyle demiştiniz: "Ey Mûsa, biz bir tek yemeğe asla dayanamayız; bizim için Rabbine dua et de bize yerin bitirdiklerinden, baklasından, acurundan, sarmısağından, mercimeğinden, soğanından çıkarıversin." Mûsa şöyle demişti: "Siz daha aşağı bir nimete daha üstün bir nimeti mi değişmek istiyorsunuz? İnin bir kasabaya; istediğiniz sizin olacaktır." Ve üzerlerine zillet, eziklik ve yoksulluk damgası vuruldu, Allah'tan bir gazaba çarpıldılar. Bu böyle oldu, çünkü onlar Allah'ın ayetlerini inkâr ediyor ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. İsyan ettikleri için böyle oldu. Sınır tanımıyor, azgınlık yapıyorlardı.
Sura 2