Haramla tedavi caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Efendimiz hadis-i şerifleriyle Müslümanlara tedavi olmalarını emretmiş ve Allah’ın her hastalık için bir deva yarattığını bizlere haber vermiştir. Bununla beraber yeme-içme gibi hususlarda hep helalin peşinde olan iman sahiplerinin, tedavi olurken de bunun helal yollardan olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Haplarda bulunan jelâtin maddesinin (özellikle yurtdışından gelenlerinin) yapımında, domuz mamullerinin çokça kullanıldığını biliyoruz. Öncelikle Efendimizin haramla tedavi hakkındaki bir iki hadisini zikredelim;

“Allah derdi de çareyi de verdiği gibi her dert için bir ilaç yaratmıştır. Bu sebeple tedaviye devam ediniz. Fakat haramla tedavi etmeyiniz. (Ebu Davud, Tıb 11)

“Allah şifanızı sarhoşluk veren şeylerde yaratmamıştır. (Buhari, Eşribe 15)

Hadislerde haram yolla tedavinin yasaklandığını görüyoruz. Fakat fıkıh âlimlerimizden bazıları bu yasaklamanın normal şartlar içinde geçerli olacağını belirterek, zaruret durumlarında haramla tedavi yapılabileceğini söylemişlerdir. Fakat bunun için şu şartların bulunması gerekmektedir;

1.  Bu ilaç kullanılmadığı takdirde insan hayatının ve sağlığının gerçek bir tehlikede bulunması,

2. Onun yerini tutacak helal bir ilacın bulunmaması ve helal yolların araştırılması

3.  Bu ilacı,  mesleğinde hazık, güvenilir Müslüman bir doktorun tavsiye etmesi gerekir. (Müslüman hekim olmasa da, mesleğinde iyi ve güvenilir bir hekim de olabilir)

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

46|5|Kıyamet gününe kadar kendisine cevap vermeyecek birilerine, Allah'ın berisinden yalvarıp durandan daha sapık kim vardır? Ve o yalvardıkları, onların yakarışından habersizdirler.
Sura 46